23 лютого 2023 р. 20:40

Аналітики дослідили український бізнес в рік війни

(Фото: ілюстративне)

Повномасштабне вторгнення росії в Україну завдало непоправних втрат. Проте українське бізнес-середовище вистояло і, навіть, поповнилось новими гравцями.

YouControl Market дослідив які напрямки діяльності та регіони обирали нові бізнеси в Україні у воєнному році. Також аналітики R&D центру розглянули динаміку кількості новоутворених ФОПів та компаній протягом останнього десятиліття.

Загалом впродовж воєнного часу (24 лютого 2022 ‒ 12 лютого 2023) в Україні було зареєстровано 17,1 тисяч нових компаній та 178,5 тисяч ФОПів.

Позитив полягає у тому, що найменша кількість реєстрацій бізнесу у воєнному році була у березні 2022-го — всього 14 нових компаній і 2 050 нових ФОПів. А після цього почалось стрімке відновлення темпів відкриття нового бізнесу чи переоформлення старого на нові юридичні особи. В результаті пришвидшення темпів відкриття бізнесу пікових значень було досягнуто у вересні — 2 082 компаній і 20 298 нових ФОПів.

За словами фінансового аналітика Романа Корнилюка, фундаментальними передумовами для старту економічного відновлення  стали: звільнення від окупації північних регіонів навесні у перші місяці агресії, а також адаптація бізнесу в умовах воєнно-фінансової підтримки союзників. А саме: налагодження логістичних маршрутів і перезапуск чорноморського експорту по "зерновому коридору". Оптимізму бізнесу надавали і значні успіхи ЗСУ в деокупації Харківщини на початку осені.

Хвиля масштабних ракетних ударів по об’єктах критичної інфраструктури, гуманітарний терор мирних міст дронами-камікадзе та, як наслідок, регулярні відключення електроенергії спровокували певний тимчасовий тренд на зниження бізнес-активності в четвертому кварталі минулого року. Внаслідок цього, зокрема, у грудні відкрилося менше компаній (1 869) і ФОПів (12 056). І хоча січень нового 2023 року приніс ще менше відкриття компаній — 1505, кількість новостворених ФОПів різко зросла до 17 061 осіб.

Найпоширенішими секторами новостворених ФОПів за воєнний час стали:

Види діяльності ФОПів, що посіли четверту та п’яту сходинки пов’язані з надання населенню послуг у сфері роздрібного товарообороту. Індивідуальні підприємці обирали для себе КВЕДи "роздрібна торгівля через мережу Інтернет" (e-commerce) та "діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування".

Підприємства, що відкривалися протягом 12 місячного воєнного періоду, найчастіше обирали для роботи напрямок неспеціалізованої гуртової торгівлі — 7,7% підприємств зі всіх новостворених. Також популярними серед компаній-новачків були вирощування зернових, бобових і олійних культур (5,4%) та надання в оренду нерухомого майна (4,1%).

Найбільша кількість нововідкритих бізнесів від початку запровадження воєнного стану до 12.02.2023 була зареєстрована у Києві: 36% новостворених компаній і 15% ФОПів),

На другому місці — очікувано Львів, ключовий центр тяжіння для вимушених міграційних потоків внутрішньо переміщених осіб та релокованих компаній: 9,2% нових  компаній та 8,6% нових ФОПів.

Третє місце за Дніпром — промисловим центром і містом-мільйонником, найближче розташованим до південно-східного фронту всередині України. Місто прийняло значну частину переселенців і надало можливості для перереєстрації бізнесів з нових тимчасово окупованих територій: 7.6% підприємств та 8% ФОПів.

За підсумками календарного 2022 року кількість нововідкритих компаній скоротилася вдвічі — з 42,1 до 20,8 тис. (-50,7%).  ФОПів — з 296,4 до 201,3 тис, тобто їх зареєстрували на третину менше (-32,1%) у порівнянні з більш сприятливим 2021 роком. І хоч це найбільший спад кількості реєстрацій ФОП у відносному вимірі, в абсолютних показниках річних реєстрацій виявилось все одно більше ніж у період 2011-2016 рр. З компаніями ситуація значно гірша: минулий воєнний рік — антирекорд за кількістю реєстрацій як мінімум впродовж останніх 13 років.

Ната Чернецька

Також Вам може сподобатись:

28 квітня 2025 р.

В Україні лідери ресторанного й готельного бізнесу заробили 28 мільярдів

25 квітня 2025 р.

Рекордна кількість українців заборонила собі грати в азартні ігри

27 квітня 2025 р.

Фірма британця без аукціону виграла 30-мільйонний тендер на Одещині

30 квітня 2025 р.

Одеса перебуває в ментальній окупації: що відбувається з цінами на житло в регіоні

Деколонізація потребує стільки часу, скільки тривала колонізація, — Тетяна Філевська

01 травня 2025 р.

Як економічний прагматизм руйнує санкційний тиск

28 квітня 2025 р.

Правоохоронці розкрили схему розкрадання бюджету на світильниках у Миколаєві

18 квітня 2025 р.

Рекордсмен по боргах із ТЦК виявився жителем Одеси

30 квітня 2025 р.

На Миколаївщині ворог зруйнував будинок і знеструмив село

Антимонопольники порушили справу проти будівельної компанії у Миколаєві

26 квітня 2025 р.

Одеська міська рада почала підготовку до наступної сесії

01 травня 2025 р.

Систему безпеки Південноукраїнської АЕС ремонтуватиме фігурант справи про привласнення коштів

Топпосадовці АРМА нажилися на землях в Одеській області: продавали на безцінь

Ударні дрони ворога пошкодили багатоповерхівку і склад на Миколаївщині

Оновлено! В Одесі загинув залізничник та пошкоджено колії через атаку росіян