22 травня 2025 р. 10:22
(Фото: Інтент)
У складі елітного Корпусу морської піхоти Збройних Сил України з 2023 року діє 40 бригада берегової оборони — підрозділ, який нині виконує одне з ключових завдань на південному фронті. Її місія — не наступ, а надійна оборона українських берегів, зокрема в зоні Херсонської області.
В етері Інтент.Інсайту бойовий офіцер бригади Олег Захарків розповів про особливості формування, служби, підготовки, гендерного балансу та рекрутингу.
Шлях бригади та місія
Підрозділ було сформовано у 2023 році, і вже наступного — 2024-го — бригада почала виконувати свої перші бойові завдання як на півдні, так і на півночі України. Згодом воїнів перекинули на донецький напрямок, а з серпня 2024 року бригада знову діє на південному фронті.
За словами офіцера, головна місія підрозділу закладена вже в його назві — це берегова оборона. Сьогодні військові 40-ї бригади зосереджені на захисті українських берегів у Херсонській області.
Олег Захарків наголосив, що 40 бригада берегової оборони — це не штурмовий підрозділ. Її завдання полягає не в наступі, а в обороні українських берегів. За його словами, військовослужбовці буквально “вгризалися” руками і зубами в кожен клаптик української землі — береги, острови, — і продовжують виконувати бойові завдання в зоні своєї відповідальності.
Як потрапити до бригади
Бригада входить до складу Корпусу морської піхоти Військово-Морських Сил України — еліти Збройних Сил. Саме тому до тих, хто хоче служити в бригаді або перевестися до неї, висуваються підвищені вимоги — як до фізичної форми, так і до психологічної витривалості. Це зумовлено специфікою бойових завдань, які часто є складними й нестандартними.
Водночас як зазначив Захарків, у бригаді є чимало локальних посад, пов’язаних із забезпеченням її функціонування. До таких посад вимоги нижчі, тому військова частина також запрошує до служби людей з обмеженою придатністю, які можуть допомагати у тилу.
"Кожен, хто бажає служити у 40-й бригаді берегової оборони, передусім проходить військово-лікарську комісію. Після цього — базову військову та фахову підготовку, яка відбувається на одному з полігонів. Усі етапи відбуваються в чіткій послідовності й під постійним супроводом представника бригади — рекрутера", - розповів військовий.
Олег Захарків пояснив, що вже на етапі проходження ВЛК майбутній військовослужбовець погоджує з рекрутером конкретну посаду, на яку хоче потрапити. Рекрутер консультує людину, пояснює можливості, допомагає обрати напрям і супроводжує її протягом усього процесу.
Після завершення підготовки особа прибуває до розташування частини й починає службу саме на тій посаді, яка була узгоджена раніше. Увесь цей процес триває близько двох місяців.
Жінки в строю
У 40-й бригаді берегової оборони активно служать жінки — вони представлені майже в усіх підрозділах. Деякі з них очолюють служби та відділи, беручи на себе відповідальність за важливі напрями роботи.
Як зазначив офіцер, служба жінок у морській піхоті має чітке нормативне регулювання і відбувається лише після відповідних погоджень, зважаючи на специфіку підрозділу. Тому до цього процесу підходять з особливою ретельністю.
Жінки, які звертаються з бажанням служити в бригаді, проходять співбесіду та обов’язкове психологічне тестування. Після цього матеріали передаються на погодження щодо можливості проходження служби в умовах морської піхоти. Найбільше жінок наразі служать у медичному підрозділі, кухні, а також на посадах діловодів та в інших секторах, які потребують відповідальності й організованості. Наразі жінки закривають чимало важливих позицій і відіграють помітну роль у житті бригади.
Грошове забезпечення
Офіцер наголосив, що в підрозділах морської піхоти, зокрема в 40-й бригаді берегової оборони, рівень виплат дійсно дещо вищий порівняно з іншими частинами. Це пов’язано зі специфікою служби та ризиками, які несуть морпіхи.
"Наша бригада належить до еліти ЗСУ, тому рівень грошового забезпечення тут вищий, ніж в інших родах військ. Військовослужбовці отримують щомісячну винагороду, премії за успішне виконання бойових завдань, бойові виплати, одноразову матеріальну допомогу, а в разі поранення — відповідні компенсації під час лікування", — розповів бойовий офіцер Олег Захарків.
Ірина Глухова
19 травня 2025 р.
На Одещині начальнику логістики розвідцентру повідомили про підозру у зловживанні впливом21 травня 2025 р.
Військовий втік із частини на Херсонщині й здав позиції ворогу15 травня 2025 р.
Від обшуків до виступу у Давосі: шлях херсонської волонтерки19 травня 2025 р.
Десантник рф знущався з мешканців захопленого села на Миколаївщині21 травня 2025 р.
Агент ворога з Одещини намагався передати військові розробки18 травня 2025 р.
Суд на Одещині вирішив, що статут Свідків Єгови не забороняє їм воювати20 травня 2025 р.
Гончаренко та Палиця виявилися одними з найбагатших у своїх фракціях17 травня 2025 р.
Ворог перегруповується та готується залізти на острови на Дніпрі21 травня 2025 р.
Інтент.Інсайт про оборону Півдня на Херсонщині18 травня 2025 р.
Війна змінила об'єктив: історії з життя одеської фотографки14 травня 2025 р.
У Миколаєві перекинули кошти з оборони на підготовку до мобілізації