26 березня 2025 р. 20:03

Депортація кримських татар: документи про геноцид направили 40 країнам світу

(ФОТО: Кримськотатарський ресурсний центр)

Міжнародній спільноті надіслали документи з вимогою визнати депортацію кримськотатарського народу геноцидом. Вони продовжують працювати над розширенням списку країн, що вже визнали цей злочин, і домагаються міжнародного засудження росії за його наслідки.

Про це повідомив Кримськотатарський ресурсний центр.

Кримськотатарський Ресурсний Центр та Меджліс підготували пакет документів для визнання депортації кримськотатарського народу актом геноциду та направили його до 40 країн світу. Цей крок спрямований на подолання наслідків історичної трагедії, коли радянська влада в 1944 році насильно виселила з Криму татар, а також вірмен, болгар, греків та німців.

26 березня 1993 року Верховна Рада Криму ухвалила постанову про встановлення Дня пам’яті жертв депортації, визнавши злочин радянського режиму. У 1944 році з Криму було депортовано понад 238 тисяч осіб, і близько 46% з них загинули через жахливі умови переселення.

З 2014 року, після окупації Криму росією, кримські татари знову стали жертвами політичних переслідувань, змушені залишати рідну землю. У 2022 році ситуація погіршилася ще більше: окупаційна влада почала примусову мобілізацію кримських татар до російської армії, що є черговим актом насильницької асиміляції.

На сьогодні депортацію кримськотатарського народу визнали геноцидом 7 країн: Україна, Литва, Латвія, Канада, Польща, Естонія та Чехія. 

Документи, які були направлені в 40 країн, містять звернення Меджлісу та Кримськотатарського Ресурсного Центру до парламентів країн світу, а також юридичну кваліфікацію депортації як міжнародного злочину. Кримськотатарські організації закликають міжнародну спільноту визнати депортацію кримських татар геноцидом і притягнути росію до відповідальності за свої злочини.

Минулого року комітет із закордонних справ, оборони та безпеки Сенату Чехії підтримав проєкт резолюції, яка визнає депортацію 1944 року геноцидом кримськотатарського народу. 

Також в окупованому Криму зростає кількість насильницьких зникнень. Щороку зникають десятки людей, і особливо тривожить відсоток жінок серед жертв. Насильницькі зникнення є серйозним порушенням прав людини та використовуються окупаційною адміністрацією як інструмент залякування населення. Після анексії Криму у 2014 році життя кримських татар, українців та всіх, хто не підтримує рф, стало нестерпним.

За роки окупації в Криму загинув щонайменше 61 активіст, 29 з яких — кримські татари. Окупаційна влада застосовує репресії проти активістів і простих громадян, включаючи фальсифікацію справ, арешти та викрадення. 

Анна Бальчінос

Також Вам може сподобатись:

17 квітня 2025 р.

Розстріляні за культуру: як знищували кримськотатарську інтелігенцію

28 квітня 2025 р.

В окупованому Криму порушили справу проти жінки за коментар у соцмережі

30 квітня 2025 р.

За захоплення влади кримським татарам дали до 14 років тюрми

20 квітня 2025 р.

В Офісі Президента відреагували на можливе визнання окупованого Криму російським

21 квітня 2025 р.

В окупованому Криму за шпигунство звинуватили 92 українців

17 квітня 2025 р.

В Криму зафіксували понад 10 тисяч випадків порушень прав людини

25 квітня 2025 р.

Кримських юнаків готують на гарматне м'ясо для армії рф

27 квітня 2025 р.

Девʼять років тому росія оголосила Меджліс кримських татар екстремістами

23 квітня 2025 р.

В ООН озвучили порушення прав кримських татар

29 квітня 2025 р.

Без підтримки не виживуть: про медіа, які перемістилися з Криму

15 квітня 2025 р.

Системний терор у Криму: дискредитація армії - головне звинувачення

18 квітня 2025 р.

Окупанти викрали українських дітей: сотні кримських сиріт розкидані по регіонах рф

28 квітня 2025 р.

Прокуратура звинуватила у зраді організатора захоплення військової частини в Криму

24 квітня 2025 р.

Крим залишиться українським: на переговорах у Лондоні не прийняли анексію та замороження війни

21 квітня 2025 р.

Україна опинилася під тиском на тлі нових пропозицій США щодо Криму і НАТО