05 березня 2025 р. 10:46
(КОЛАЖ: Медійна ініціатива за права людини)
У Миколаєві розглянули справу колишнього командира та експосадовця. Слідство вважає, що він співпрацював із російськими спецслужбами, передавав дані про наслідки обстрілів і робив спроби завербувати мера Очакова.
Про це повідомила Медійна ініціатива за права людини.
У Заводському районному суді Миколаєва розглянули справи Едуарда Шевченка, екскомандира 73-го морського центру Сил спецоперацій та колишнього посадовця Очаківської міськради. Його звинуватили у державній зраді: за версією слідства, він працював на російські спецслужби, інформував про результати обстрілів і намагався завербувати міського голову Очакова Сергія Бичкова. Сам Шевченко категорично заперечував ці звинувачення.
Шевченко — колишній військовий, який брав участь у боях на сході України. У 2014–2016 роках він командував спецпідрозділом і отримав низку державних нагород, зокрема ордени Богдана Хмельницького та "За мужність". У 2016 році очолив 73-й морський центр, але через рік його звільнили за рішенням військово-лікарської комісії. Сам він вважав звільнення політично мотивованим.
На момент повномасштабного вторгнення росії підсудний працював в Очаківській міськраді, де займався безпековими питаннями та відеоспостереженням. За даними СБУ, він був агентом рф із псевдонімом "Майстер", збирав інформацію про ситуацію в Очакові та передавав її росіянам.
Обвинувачення базується на листуванні Шевченка з російським офіцером Сергієм Колесниковим, виявленій у його телефоні. Прокурор зачитав фрагменти діалогів, де обвинувачений інформує російського агента про обстріли в місті, передає дані щодо ситуації в Очакові та висловлює стурбованість безпекою власної сім’ї. У листуванні також є згадки про місцеперебування військових об’єктів.
Сам фігурант наполягав, що не передавав жодної секретної інформації та не співпрацював із ворогом. Він визнав, що спілкувався з російською стороною, але пояснив це професійною необхідністю.
Підсудний заявив, що справа проти нього сфабрикована. Він вважав, що став мішенню СБУ, оскільки раніше мав конфлікти з правоохоронними органами через своє звільнення з армії. Також він стверджував, що обшуки в його будинку супроводжувалися порушеннями, а деякі докази сфальсифіковані.
Прокуратура ж переконана, що Шевченко діяв у інтересах рф. Основний аргумент обвинувачення – його контакти з російськими військовими, які тривали з 2018 року. Перші відомості, які він передав противнику, стосувалися заходів безпеки об'єктів, комунікаційних мереж, а також участі представників Збройних Сил Великої Британії у розробці стратегічних операцій.
Наразі триває судовий процес. Захист наполягає на невинуватості підсудного, а обвинувачення готується представити нові докази. Якщо суд визнає його винним, йому загрожує довічне ув’язнення.
У березні 2023 року Служба безпеки України затримала його, висунувши обвинувачення у державній зраді, скоєній в умовах воєнного стану.
Анна Бальчінос
30 квітня 2025 р.
Шпигуна з Херсонщини залишили під арештом за злив інформації про ЗСУ28 квітня 2025 р.
Експрезидент України Янукович отримав 15 років ув'язнення за підбурювання до дезертирства30 квітня 2025 р.
На Одещині військовий командир перетворив солдатів на ремонтників29 квітня 2025 р.
Співробітнику центру забезпечення Міноборони на Одещині повідомили про підозру у допомозі неохочим до ЗСУ29 квітня 2025 р.
Посадовицю-шпигунку затримали на нараді в мерії на Миколаївщині20 квітня 2025 р.
Чоловік із серією судимостей вийшов із колонії на Миколаївщині заради служби у ЗСУ28 квітня 2025 р.
В Одесі викрили псевдоадвоката, який брав по 15 тисяч доларів США за зняття з обліку24 квітня 2025 р.
Херсонець пішов служити росіянам та втратив волю і майно30 квітня 2025 р.
Хабарна схема в суді Білгорода-Дністровського: на лаву підсудних відправили адвоката29 квітня 2025 р.
Лікарка-офтальмолог з ВЛК на Одещині придбала 10 квартир і приховала їх