02 червня 2022 р. 19:35
Низка громадських організацій Одеси та Одеської області звернулись до голови Одеської обласної військової адміністрації Максима Марченка з проханням сприяти демонтуванню пам'ятника "Засновникам міста" на Катеринінській площі в Одесі.
Автори листа вказують на те, що центральною фігурою цього пам'ятника є статуя Катерини ІІ - російської імператриці, відомої знищенням українського козацтва.
Ця фігура навіть не є історичною пам'яткою та немає жодної історичної цінності тому, що відлита у 2007 році, коли саме міська рада вирішила встановлювати цей пам'ятник.
Щодо скульптур Йосипа де Рибаса, Франца де Волана, Григорія Потьомкіна та Платона Зубова, то вони є частиною музейного фонту, та взагалі включені до складу цього пам'ятника протиправно.
Автори листа вказують на те, що скульптури було передано на тимчасове зберігання управлінню з питань охорони культурної спадщини без погодження Міністерства культури України.
Також зазначається, що охорона цього пам'ятника коштуватиме місту понад 2 мільйони у 2022 році.
Нагадаємо, що Одеський міський голова Геннадій Труханов заявив, що історія Одеси потребує певного переосмислення.
У лютому 2018 року Одеський апеляційний адміністративний суд відхилив скаргу громадської організації «Січ» про перенесення пам'ятника Потьомкінцям на місце пам'ятника «Засновникам Одеси».
У вересні 2017 року приморський районний суд Одеси частково задовольнив поданий десять років тому позов «Асоціації козацьких товариств «Січ» до Одеської міськради та визнав незаконними рішення останнього про перенесення на Митну площу пам'ятника «Потьомкінцям-нащадки» та про комплексну реставрацію. При цьому суд відмовився визнавати дії міськради «спрямованими проти національної гідності українців і такими, що підривають національну безпеку», а також не став змушувати місто повертати монумент назад і зносити пам'ятник російській імператриці Катерині II та її фаворитам.
2007 року Одеська міськрада вирішила перенести пам'ятник «Потьомкінцям – нащадки» з Катерининської площі на вулицю Приморську, а на його місці встановити постамент «Засновникам Одеси», серед яких і монумент Катерині II, який до 1920 року стояв на однойменній площі. Проте ініціативу мерії не підтримала «Асоціація козацьких товариств «Січ», члени якої подали позов до суду та виграли його. Однак у мерії не погодилися та подали апеляцію.
01 травня 2025 р.
Парк Лесі Українки та без вулиці Чапаєва: одесити можуть вплинути на перейменування27 квітня 2025 р.
На Одещині поменшало не деколонізованих вулиць28 квітня 2025 р.
Нова Алея Слави з'явилась на Одещині25 квітня 2025 р.
В Одесі суд змусив трьох забудовників сплатити державі 2 мільйони26 квітня 2025 р.
В Одесі дозріли до пам'ятника Лесі Українці28 квітня 2025 р.
Одеський підприємець без конкурсу розробить проєкт реконструкції знаменитого кладовища25 квітня 2025 р.
Зроблено ще крок до нового етапу історії Лесі Українки в Одесі21 квітня 2025 р.
В Одесі обговорили створення міжконфесійної каплиці02 травня 2025 р.
Під Одесою готуються побудувати сучасну систему очищення стічних вод02 травня 2025 р.
Української мови в Одесі стало більше: боєць Азову про зміни за три роки02 травня 2025 р.
Панський маєток на Одещині вдалося повернути державі