31 січня 2025 р. 12:28

Громади та бізнес Миколаївщини можуть залишитися без 80 відсотків фінансування

(ФОТО: Економічна правда)

Рішення про припинення фінансування програм та проєктів Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) стало несподіванкою для українських державних органів і громадських організацій по всій країні, зокрема й на Миколаївщині. У соціальних мережах почали з'являтися заклики про допомогу через втрату 80% фінансування.

Про це повідомило видання News.pn з посиланням на матеріал Економічної правди.

Офіс USAID в Україні отримав розпорядження призупинити фінансування всіх програм після рішення Державного департаменту США провести 90-денний аудит міжнародної допомоги.

У 2024 році Україна отримала від USAID 6,05 мільярда доларів, з яких 3,9 мільярда надійшли як грант на фінансування невійськових видатків державного бюджету. Решта коштів була спрямована на економічний розвиток (1,05 млрд дол.), гуманітарну допомогу (580 млн дол.) та сприяння демократії та захисту прав людини (340 млн дол.).

USAID реалізовує в Україні низку довгострокових програм, фінансування яких було розраховане до 2029 року. За даними Секретаріату Кабінету міністрів та сайту USAID, станом на 31 грудня 2024 року в Україні діяли 39 програм із загальним бюджетом 4,28 мільярда доларів. Вони були розподілені на п’ять основних напрямів:

Міський голова Миколаєва Олександр Сєнкевич підтвердив, що USAID призупинило фінансування проєктів у місті.

Призупинення фінансування торкнулося як державних органів, так і громадських організацій на Миколаївщині. Зокрема, серед проєктів, що втратили фінансування:

  1. "Медійна програма в Україні" – підтримувала ГО "Миколаївський центр журналістських розслідувань" та ПП "Миколаївські новини" для розширення доступу громадян до якісної інформації.
  2. "Демократичне врядування у Східній Україні" – сприяла зміцненню довіри між громадянами та владою, залученню громадян до розвитку громад.
  3. "DOBRE – Децентралізація приносить кращі результати" – допомагала громадам удосконалювати самоврядування та залучати громадян до прийняття рішень.
  4. "ГОВЕРЛА – Підвищення ефективності місцевого самоврядування" – спрямована на інституційну підтримку місцевих рад і сприяння відновленню регіонів, що постраждали від війни.
  5. "Енергетична безпека України" – підтримувала АТ "Миколаївобленерго", КП "Миколаївоблтеплоенерго" та інші підприємства, що забезпечують енергетичну стабільність регіону.
  6. "SAFE Med – Безпечні та доступні ліки" – спрямована на підтримку медичних закладів, включаючи Миколаївську обласну лікарню та фармацевтичні підприємства.
  7. "Протидія туберкульозу" – фінансувала КНП "Миколаївський регіональний фтизіопульмонологічний медичний центр".
  8. "REACH 95: Послуги для ВІЛ-інфікованих" – підтримувала департамент охорони здоров'я Миколаївської ОВА.

28 січня Держдеп США переглянув своє рішення, запровадивши винятки для гуманітарних програм, які забезпечують ліками, медичними послугами, їжею, житлом та іншою критичною допомогою.

Заступниця керівника Офісу президента Ірина Верещук анонсувала "предметні консультації" зі США щодо відновлення фінансування гуманітарних проєктів. Президент Володимир Зеленський доручив уряду визначити пріоритетні програми, які можуть фінансуватися з державного бюджету.

З початку повномасштабної війни USAID надав Україні 2,6 млрд доларів на гуманітарну допомогу та 5 млрд доларів на розвиток. Ще 30 млрд доларів були спрямовані як пряма бюджетна підтримка. Наразі фінансування частини програм відновлено, але залишається питання щодо відновлення інших ключових ініціатив.

USAID є важливим партнером України у сферах економічного розвитку, енергетики, медицини та місцевого самоврядування. Подальша доля проєктів залежить від результатів переговорів із США та пошуку альтернативних джерел фінансування.

Нещодавно одеське незалежне медіа Інтент, яке вже понад 15 років інформує мешканців про події в регіоні, постало перед фінансовими труднощами. Видання завжди працювало без підтримки бізнесу чи політики, не отримувало державних коштів і зберігало свою незалежність.

Раніше значну частину витрат покривали міжнародні гранти, але через зміни у глобальному контексті фінансування зменшилось. Редакція звертається до всіх небайдужих із закликом підтримати незалежну журналістику. Попри труднощі, видання не має наміру здаватися і впевнено, що українці допоможуть зберегти чесну та професійну журналістику в місті.

Анна Бальчінос

Також Вам може сподобатись:

29 квітня 2025 р.

Без підтримки не виживуть: про медіа, які перемістилися з Криму

Сєнкевич зненацька скликав депутатів Миколаївської міської ради на сесію

24 квітня 2025 р.

Миколаїв виділів частину бюджету на борги перед міжнародними кредиторами

30 квітня 2025 р.

Поліція охорони Миколаївщини витратила бюджетні кошти на меблі, планшети й джиу-джитсу

28 квітня 2025 р.

Правоохоронці розкрили схему розкрадання бюджету на світильниках у Миколаєві

29 квітня 2025 р.

У Миколаєві депутати поскандалили через земельні питання

30 квітня 2025 р.

Деколонізація потребує стільки часу, скільки тривала колонізація, — Тетяна Філевська

24 квітня 2025 р.

У Миколаєві депутати провалили земельні рішення

23 квітня 2025 р.

Миколаївська міськрада скликала сесію для оновлення соціальних програм і бюджету

Реконструкція водогону та зберігання відходів від руйнувань: виконком Миколаївської міськради

30 квітня 2025 р.

Антимонопольники порушили справу проти будівельної компанії у Миколаєві

27 квітня 2025 р.

Миколаївська ТЕЦ оголосила торги на ремонт тепломагістралі за 19 мільйонів

24 квітня 2025 р.

В обласній раді Миколаївщини вирішили збільшити капітал лікарень і призначити керівників

23 квітня 2025 р.

У Миколаєві запланували реконструкцію водогону та котельні школи коштом Європи

24 квітня 2025 р.

Управління містобудування Миколаєва витратило 650 мільйонів на укриття й сонячні панелі