14 грудня 2024 р. 18:01
(Фото: Іван Мойсієнко/facebook)
На дні колишнього Каховського водосховища утворився унікальний ліс із молодих верболозів, який займає понад 65 тисяч гектарів. Найвищі дерева вже досягли п’ятиметрової висоти, демонструючи рекордну швидкість росту завдяки багатим чорноземним ґрунтам і сприятливим кліматичним умовам.
Про це йдеться у матеріалі LB.ua.
Як розповіла екологиня Катерина Полянська, у період із червня по жовтень 2023 року верби виростали майже на три сантиметри щодня. Завідувач відділу геоботаніки Інституту ботаніки Яків Дідух зазначає, що темпи зростання верб удвічі перевищують звичайні показники через родючість ґрунту та наявність достатньої кількості вологи.
“З такою швидкістю не росте жодне дерево, і це дуже вражає, розумієте? З тих даних, що я знайшов у літературі, швидкість зростання верби на дні осушеного водосховища у два рази перевищує звичайні показники. Чому? Тому що туди зносили чорноземні ґрунти, а вони багаті на гумус, на азот. Плюс довший період вегетації, бо це все ж південь, достатньо вологи. Тому вони таки потужні”, — пояснив експерт.
Науковці вже фіксують другий етап розвитку цього лісу: рослини почали активно конкурувати за ресурси. У деяких районах щільність верболозів скоротилася втричі через природний відбір, під час якого висихають найменші дерева.
Водночас флора колишнього дна водосховища стає дедалі різноманітнішою. Якщо у 2023 році в районі нацпарку "Кам’янська Січ" виявили 12 видів рослин, то до травня 2024 року їх кількість зросла до 150. Серед нових видів — навіть гриби, такі як лускатка вугільна, що з’явилася через пожежі, спричинені обстрілами російських військ.
В ніч проти 6 червня росіяни підірвали греблю Каховської ГЕС. У результаті теракту було зруйновано 11 прольотів верхньої частини греблі із 28-ми. 3 машинної зали ГЕС стався витік 150 тонн мастила. Наразі Каховська ГЕС не підлягає відновленню. Щонайменше 34 особи загинули, ще 28 – отримали поранення. Майже 40 осіб вважаються зниклими безвісти. 3 підтоплених районів евакуювали людей та домашніх тварин. Підрив станції призвів до проблем із водопостачанням на Півдні, де майже 700 тисяч українців залишилися без доступу до питної води. Але то не єдині наслідки теракту рф.
Унаслідок підриву зросла мінна небезпека. Були зафіксовані випадки самовільного підриву упродовж прямування мін за течією безпосередньо в Одеській та Миколаївській областях.
Ірина Глухова
29 квітня 2025 р.
У селах на Миколаївщині знайшли тонни небезпечних хімікатів часів СРСР30 квітня 2025 р.
На Миколаївщині ворог зруйнував будинок і знеструмив село29 квітня 2025 р.
Влучання у науково-дослідне підприємство на Одещині нашкодило екології на півмільйона28 квітня 2025 р.
Збитки від обстрілу Миколаївської ТЕЦ у лютому склали 536 мільйонів29 квітня 2025 р.
У Криму росіяни покарали активіста за правду про мазут на узбережжі27 квітня 2025 р.
Жителька Одещини потрапила в лікарню після нічного обстрілу28 квітня 2025 р.
Ворожа авіація атакувала багатоповерхівки та газопровід на Херсонщині30 квітня 2025 р.
Армія країни-агресора зруйнувала 19 будинків на Херсонщині26 квітня 2025 р.
Окупанти вдарили ракетами по передмістю Херсона24 квітня 2025 р.
Війська рф вдарили по багатоповерхівках і трубопроводу на Херсонщині23 квітня 2025 р.
У прокуратурі показали наслідки масованої атаки на Одесу