03 травня 2025 р. 18:51
(Фото: Depositphotos)
Українська мова практично повністю витіснила російську з освітнього процесу — 99% закладів загальної середньої освіти в Україні нині забезпечують навчання державною мовою.
Про це заявив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.
За словами мовного омбудсмена, особливо помітні зміни — у південних та східних регіонах, які раніше вважались осередками русифікації.
Кремінь зазначив, що навіть у поодиноких випадках, де ще залишилось формальне викладання російською, йдеться про залишковий контингент — учнів, які вступили до шкіл кілька років тому. За його словами, ця ситуація буде остаточно змінена вже з наступного навчального року.
За даними Уповноваженого, у 2021–2022 навчальному році приблизно 100 тисяч учнів навчались російською мовою або вивчали її як іноземну. Сьогодні ця цифра скоротилась у тисячі разів — до 345 осіб.
Кремінь підкреслив, що така трансформація є наслідком глибоких змін у мовній ідентичності українців після початку повномасштабного вторгнення: "Питання державної мови стало одним із ключових пріоритетів громадян України, які екзистенційно відкинули мову країни-окупанта".
Він також наголосив на важливості створення повноцінного українськомовного середовища не лише під час навчального процесу, а й у перервах, бібліотеках, спортивних залах і на шкільних подвір’ях. За його словами, у Верховній Раді вже зареєстровано законопроєкт, що передбачає повну заборону використання російської мови в школах, включно з позаурочним часом.
Крім того, Кремінь закликав дорослих — учителів і батьків — підтримувати українську мову і в побуті: "Діти копіюють мовну поведінку дорослих. Саме тому важливо показувати приклад — не толерувати російську, а плекати українське".
Раінше в етері "Інтент.Інсайта" керівник проєкту Meridian Czernowitz, підприємець та видавець Святослав Померанцев висловив думку, що рівно через два покоління Україна не буде розмовляти російською мовою.
Ірина Глухова
01 травня 2025 р.
Суд визнав незаконною ліквідацію гімназії на Миколаївщині29 квітня 2025 р.
Без підтримки не виживуть: про медіа, які перемістилися з Криму30 квітня 2025 р.
Деколонізація потребує стільки часу, скільки тривала колонізація, — Тетяна Філевська02 травня 2025 р.
Української мови в Одесі стало більше: боєць Азову про зміни за три роки28 квітня 2025 р.
Розмовні швидкі побачення англійською: історія проєкту двох викладачок01 травня 2025 р.
Як економічний прагматизм руйнує санкційний тиск29 квітня 2025 р.
Інтент.Інсайт поцікавився станом ринку нерухомості під час війни03 травня 2025 р.
Одеська міська рада почала підготовку до наступної сесії01 травня 2025 р.
Оновлено! Миколаївська облрада збирається вирішити долю розвитку області, кадрів та майна30 квітня 2025 р.
Депутати Миколаївської облради мають вирішити долю майна, закладів і повноважень колеги22 квітня 2025 р.
Масове закриття шкіл загрожує Миколаївщині28 квітня 2025 р.
Ворожа авіація атакувала багатоповерхівки та газопровід на Херсонщині