12 березня 2021 р. 21:07
Видання ІзбірКом та Одеська обласна організація "Комітет виборців України" презентували навчально-практичний посібник "Ворожі інформаційні операції: нові виміри, нові виклики, нові медіа" для студентів факультів журналістики.
Авторами посібника стали медіаексперти, а саме доктор політичних наук Микола Польовий, кандидатка наук із соціальних комунікацій Наталія Стеблина, головний редактор видання "ІзбірКом" Валерій Болган та кандидат філологічних наук Олег Пархітько.
У 2020 році видання ІзбірКом та Одеська обласна організація "Комітет виборців України" стали ініціаторами однієї з наймасштабніших кампаній з медіамоніторингу щодо ворожих інформаційних операцій маніпуляцій та фейків.
Саме результати цих досліджень і стали матеріалом для посібника.
Зокрема, автори книги зазначили, що більшість політичних матеріалів одеських мережевих ЗМІ, Facebook-спільнот та Телеграм-каналів перед виборами мали ознаки замовності, при цьому деякі медіа зловживали і проросійською пропагандою.
Окремі Facebook-спільноти регіону формували скептичне ставлення до України, виборів та українських політичних інститутів, вживаючи мову ворожнечі.
А в онлайн-ЗМІ експерти знаходили відверту дезінформацію щодо нібито визнання Криму російським на Заході, а також розпалювання негативних настроїв на темі Євромайдану, протестів у Білорусі та конфлікту у Нагорному Карабасі. Аналізуючи висвітлення виборів, експерти дійшли висновків, що читач одеських медіа практично не мав змоги отримати якісну інформацію про кандидатів, партії, їхні обіцянки чи перспективи потрапляння у владу. При цьому кількість маніпулятивних матеріалів та їх насиченість, агресивність зростала перед першим і другим туром виборів.
Нагадаємо, в жовтні експерти також зазначали, що більшість політичних матеріалів одеських мережевих ЗМІ, Facebook-спільнот та Телеграм-каналів перед виборами мають ознаки замовності, при цьому деякі медіа зловживають і проросійською пропагандою.
Раніше моніторинг показав, що Одеські телеграм-канали, як правило «джинсують» щодня, а у ФБ-пабліках основними проблемами є компромат, відстоювання інтересів третьої сторони, згадки без належного обґрунтування. Окрім цього, зустрічається і пропаганда, найбільше застосування мови ворожнечі щодо України та умисна дезінформація.
Моніторинг Одеських медіа показав численні порушення професійних стандартів у провідних одеських ЗМІ на день міста, а також маніпуляції із передвиборчими рейтингами. Моніторинг здійснювався упродовж 31 серпня – 27 вересня.
Маніпулятивні передвиборчі рейтинги постійно використовуються в українських загальнонаціональних та регіональних ЗМІ, і кампанія 2020 року не стала винятком. В деяких одеських ЗМІ та телеграм-каналах активно поширюються подібні матеріали, зокрема на користь політиків Дмитра Голубова та Сергія Ківалова.
Матеріал підготовлений виданням ІзбірКом в рамках кампанії з протидії ворожим інформаційним операціям та підвищення критичного мислення за підтримки Open Information Partnership.
02 травня 2025 р.
Адміністратор telegram-каналу про Одесу потрапив під санкції29 квітня 2025 р.
Без підтримки не виживуть: про медіа, які перемістилися з Криму26 квітня 2025 р.
Telegram-канал про Одесу визнав себе російським01 травня 2025 р.
Міжнародна спільнота визнала справу кримського журналіста прикладом політичних репресій02 травня 2025 р.
Це війна не тільки з росією: в Одесі згадали події 2 травня29 квітня 2025 р.
Інтент.Інсайт поцікавився станом ринку нерухомості під час війни02 травня 2025 р.
На Куликовому полі в Одесі порізали поліцейських29 квітня 2025 р.
У Миколаєві депутати поскандалили через земельні питання30 квітня 2025 р.
Шпигуна з Херсонщини залишили під арештом за злив інформації про ЗСУ03 травня 2025 р.
Одеська міська рада почала підготовку до наступної сесії30 квітня 2025 р.
Одеса перебуває в ментальній окупації: що відбувається з цінами на житло в регіоні01 травня 2025 р.
Парк Лесі Українки та без вулиці Чапаєва: одесити можуть вплинути на перейменування