29 квітня 2025 р. 21:01
(Фото: представництво президента України в АР Крим)
Переміщені з Криму медіа, які продовжують працювати на материковій частині України, ведуть невидиму, але важливу боротьбу за правду — попри втрату офісів, техніки й частини аудиторії. Їхня місія — зберігати Крим в українському інформаційному полі та протистояти російській пропаганді.
Про це в інтерв’ю АрміяInform розповів Володимир Ляшенко, представник Нацради з питань телебачення і радіомовлення в Автономній Республіці Крим.
За його словами, частина телеканалів і редакцій, які свого часу були евакуйовані з окупованого півострова, досі тримаються на плаву — зокрема, кримськотатарський телеканал АТР, "Чорноморська ТРК" та дитячий канал "Ляле".
Утім, ситуація з радіомовленням — критична. Обидва кримськотатарські радіо — "Мейдан" та "Хаят" — припинили мовлення. "Радіо Мейдан" закрилося 2022 року після захоплення окупантами передавача, що транслював сигнал на Крим та Херсонщину. "Хаят" зник ще раніше — у 2018 році.
Натомість з’явилися нові онлайн-медіа, що спеціалізуються на кримській тематиці. Серед них — "Голос Криму", громадське радіо "Джемат" і "Кримський голос", а також агенція "QIRIM" ("Кримські новини"), яка переїхала з півострова, а у 2024 році зареєструвалася як онлайн-видання з новим власником.
Ляшенко наголосив, що після скасування програми підтримки з боку Міністерства з питань реінтеграції переміщені медіа опинилися на межі виживання. Без фінансування вони можуть остаточно зникнути.
"Це не такі великі гроші в рамках держави, але вони допоможуть переміщеним медіа вижити і давати кримцям необхідну інформацію, щоб вони розуміли – держава Україна пам'ятає про них", – сказав він.
Тим часом російська пропаганда на півострові посилюється. За словами Ляшенка, до 2022 року окупаційна влада намагалася створити ілюзію інформаційного плюралізму — зокрема, випускала україномовні газети та журнали з незначним накладом. Однак після повномасштабного вторгнення все це зникло. Єдиний залишений україномовний журнал перетворився на відвертий рупор пропаганди. Експерт звернув увагу, що від матеріалів про українських класиків там не залишилося й сліду, натомість домінують антиукраїнські наративи.
Як зазначив Ляшенко на доданок, без незалежних медіа, які фокусуються на Кримі, держава ризикує втратити вплив на інформаційне поле півострова, а його мешканці залишаться наодинці з ворожою пропагандою.
Ірина Глухова
28 квітня 2025 р.
В окупованому Криму порушили справу проти жінки за коментар у соцмережі21 квітня 2025 р.
В окупованому Криму за шпигунство звинуватили 92 українців26 квітня 2025 р.
Telegram-канал про Одесу визнав себе російським25 квітня 2025 р.
Кримських юнаків готують на гарматне м'ясо для армії рф29 квітня 2025 р.
Посадовицю-шпигунку затримали на нараді в мерії на Миколаївщині30 квітня 2025 р.
За захоплення влади кримським татарам дали до 14 років тюрми27 квітня 2025 р.
Девʼять років тому росія оголосила Меджліс кримських татар екстремістами30 квітня 2025 р.
Деколонізація потребує стільки часу, скільки тривала колонізація, — Тетяна Філевська29 квітня 2025 р.
Сєнкевич зненацька скликав депутатів Миколаївської міської ради на сесію23 квітня 2025 р.
В ООН озвучили порушення прав кримських татар29 квітня 2025 р.
У Криму росіяни покарали активіста за правду про мазут на узбережжі