31 січня 2025 р. 17:31
(Фото: ЦПР)
Журналісти Центру публічних розслідувань вирішили розібратися, хто контролює енергетику в ПМР і чим це загрожує Україні.
Про це йдеться у матеріалі.
З 1 січня 2025 року росія припинила постачання газу до Молдови, що спричинило масштабну енергетичну кризу, особливо в невизнаній "Придністровській молдавській республіці" (ПМР). Москва пояснює це рішення завершенням транзиту палива через Україну та відмовою Кишинева визнавати борг у 709 млн доларів перед "Газпромом", більша частина якого сформувалася саме через постачання газу до окупованого Придністров'я.
Молдова змогла стабілізувати ситуацію за підтримки ЄС, тоді як Придністров'я опинилося на межі гуманітарної катастрофи. В регіоні зупинилася більшість підприємств, введено віялові відключення електроенергії на 5 годин на добу, а централізоване опалення та гаряча вода стали недоступними для населення.
Ключову роль в енергетичній ситуації відіграє Молдавська державна районна електростанція (МолДРЕС), яка постачає електроенергію як у ПМР, так і в Молдову. Через дефіцит газу станція перейшла на використання вугілля, однак запасів вистачить лише до кінця січня. Президент Молдови Майя Санду обговорила питання допомоги з вугіллям із Володимиром Зеленським, однак у Тирасполі відмовилися від української підтримки.
Тим часом "президент" ПМР Вадим Красносільський 15 січня прибув до москви, де обговорював можливі поставки російського газу за схемою "гуманітарної допомоги". Однак конкретні терміни відновлення постачання поки невідомі.
Експерти зазначають, що москва використовує газ як інструмент тиску, прагнучи вплинути на парламентські вибори в Молдові 2025 року. кремль намагається змінити європейський курс республіки, посилити свою військову присутність у Придністров’ї та потенційно залучити регіон до конфлікту проти України.
Додатково криза загострює питання енергетичної безпеки України. Частина Одеської області отримує електроенергію з Придністров'я, що робить регіон вразливим. Київ уже розпочав будівництво альтернативних енергетичних маршрутів, щоб зменшити залежність від окупованої території.
Таким чином, енергетична криза в Молдові має не лише гуманітарний вимір, а й серйозні геополітичні наслідки, які можуть вплинути на стабільність у регіоні.
Ірина Глухова
28 квітня 2025 р.
Збитки від обстрілу Миколаївської ТЕЦ у лютому склали 536 мільйонів28 квітня 2025 р.
Миколаївщина може отримати новий ядерний комплекс за 9 мільярдів24 квітня 2025 р.
Труханов розпорядився оновити команду з міжнародної співпраці в Одесі29 квітня 2025 р.
Влучання у науково-дослідне підприємство на Одещині нашкодило екології на півмільйона25 квітня 2025 р.
Миколаївська ТЕЦ визнала переможців на підряди з ремонту тепломереж на 70 мільйонів29 квітня 2025 р.
У селах на Миколаївщині знайшли тонни небезпечних хімікатів часів СРСР30 квітня 2025 р.
Одеса перебуває в ментальній окупації: що відбувається з цінами на житло в регіоні20 квітня 2025 р.
У Миколаєві планують оновити амбулаторію на проспекті Богоявленському30 квітня 2025 р.
Курортний сезон-2025 у Затоці: офіційне повідомлення влади23 квітня 2025 р.
Реконструкція водогону та зберігання відходів від руйнувань: виконком Миколаївської міськради