09 квітня 2025 р. 21:02
(Фото: Інтент)
Багато ромських сімей, які раніше виїхали з України через війну, вирішили повернутися назад. Це стосується і багатодітних родин так само.
Про це в етері Інтент.Інсайту повідомила координаторка з розвитку ромського напрямку Благодійного Фонду "Вітри Змін" Тетяна Фаріма.
"Зараз є сім'ї, де багато дітей, і вони повертаються. Це правда, повертаються. Дуже багато хто ходить, шукає роботу, хоче встановитися вже вдома. І дітей в школу оформляють", - розповіла вона.
Про проблеми ромських родин у доступі до освіти та соціальних послуг розповіла комунікаційниця Благодійного Фонду "Вітри Змін" та координаторка напрямку з розвитку жіночого лідерства Юлія Гладка.
За її словами, однією з головних проблем є мовний бар’єр. Ромська мова має безліч діалектів, оскільки всередині самої спільноти існують різні групи. Вона зазначила, що це схоже на різницю між українськими діалектами — скажімо, між південним та західним, де навіть окремі слова можуть бути зовсім різні. Така ж ситуація і з ромською мовою. На жаль, вчителі в школах здебільшого не готові до роботи з ромськими дітьми, не володіють елементарними знаннями мови чи особливостей культури. Через це часто виникає нерозуміння, а подекуди — і дискримінація.
Ще одна серйозна проблема — відсутність доступу до дошкільної освіти. Багато дітей з багатодітних родин не відвідують садочки. Причин кілька: по-перше, у громадах величезні черги.
"Наприклад, в Граденицях була ромська родина, де у двох жінок на двох було 19 дітей. Віком від року і до десь 11-10 років. І коли ми до них приїжджали, я завжди казала, вам можна не в садочок іти, а до себе вихователів кликати, бо по суті у вас є вже ціла група дітей. І хоч це і смішно виглядає, але насправді це дуже велика проблема, адже щоб потрапити в садок, вистояти чергу, в тебе одна дитина, і це важко, а коли в тебе 4-3 дитини приблизно одного віку, це надзвичайно важко", - розповіла Гладкая.
По-друге, похід до садочка — це фінансове навантаження, яке не кожна родина може собі дозволити. У багатьох немає стабільного доходу. Ситуацію ускладнює страх чоловіків перед мобілізацією. Хоча чимало ромських чоловіків захищають Україну, є й ті, хто, як і багато інших громадян, боїться йти на фронт. Це впливає і на працевлаштування, і на загальну стабільність у родинах.
За даними уповноваженого Верховної Ради з прав людини останній Всеукраїнський перепис населення вказував, що в Україні проживали 47 тисяч 587 ромів. Зазначимо, що останній повноцінний перепис населення відбувся у 2001 році. У сіні 2020 року також провели оцінювання чисельності населення країни, але туди не увійшло населення Криму та зони проведення операції об'єднаних сил.
За оцінками громадських організацій, до 2022 року чисельність ромів в Україні зросла до 200-400 тисяч. Найбільші громади — в Закарпатській, Одеській, Донецькій, Харківській та Дніпропетровській областях.
Ірина Глухова
25 квітня 2025 р.
Кримських юнаків готують на гарматне м'ясо для армії рф29 квітня 2025 р.
Інтент.Інсайт поцікавився станом ринку нерухомості під час війни30 квітня 2025 р.
Одеса перебуває в ментальній окупації: що відбувається з цінами на житло в регіоні28 квітня 2025 р.
В окупованому Криму порушили справу проти жінки за коментар у соцмережі30 квітня 2025 р.
Деколонізація потребує стільки часу, скільки тривала колонізація, — Тетяна Філевська28 квітня 2025 р.
Ворожа авіація атакувала багатоповерхівки та газопровід на Херсонщині18 квітня 2025 р.
Окупанти викрали українських дітей: сотні кримських сиріт розкидані по регіонах рф29 квітня 2025 р.
Без підтримки не виживуть: про медіа, які перемістилися з Криму21 квітня 2025 р.
В окупованому Криму за шпигунство звинуватили 92 українців28 квітня 2025 р.
В Україні лідери ресторанного й готельного бізнесу заробили 28 мільярдів