03 серпня 2017 р. 03:00

Що буде з ціною на газ для населення?

Держава має остаточно визначитися із своїми планами та нарешті перейти до повноцінного ринку газу, де буде багато компаній-постачальників та не буде монополій

Приблизно 12-17% грошових витрат українців припадає на утримання житла, де газ – доволі значна складова. Газу власного видобутку в Україні не вистачає, щоб перекрити все споживання, тому його доводиться імпортувати. Наприклад, у 2016 році газу не вистачало, навіть незважаючи на суттєву економію в промисловості, що спожила на 12% менше, ніж у 2015 році, - зазначає заступник директора Центру економічної стратегії Марія Репко. 

Минулого року споживання газу в теплокомуненерго для потреб населення знизилося лише на 3% (-17% у 2015 році), тут суттєвої модернізації та збільшення енергоефективності досягти не вдалося.

Населення ж газ особливо не економило, його споживання зросло на 5%. Для порівняння, у 2015 році споживання газу населенням скоротилося на 25% після підвищення тарифів.

Ціна газу в нерегульованому сегменті на серпень цього року очікується на рівні 7420-8230 грн за 1000 куб. м. з ПДВ (прейскурант Нафтогазу), тоді як регульований тариф, що встановлюється не ринком, а Кабміном, для населення становить 6957,9 грн за тис. куб. м.

За такої різниці неможлива поява нових гравців на ринку газу для населення та його демонополізація: набагато вигідніше продати газ дорожче промисловому підприємству, ніж дешевше – населенню, ще й зв’язуватися із субсидіями чи компенсаціями.

Держава може врегулювати ситуацію двома способами.

Перший – через підвищення цін для населення до ринкового рівня та охоплення субсидіями всіх, для кого комунальні платежі перевищать 15% доходу родини. Дуже важливо при цьому перераховувати ці субсидії вчасно, щоб не допускати накопичення боргів та забезпечити безперебійне постачання.

Другий – як це відбувається зараз – доплачувати постачальнику зі спецобов'язками, тобто продавати газ населенню за регульованою ціною із бюджету.

Другий варіант є гіршим за попередній, бо у такому випадку дотується споживання і бідних, і багатих, а також виникають проблеми із ринковим середовищем на ринку газу.

Держава має остаточно визначитися із своїми планами та нарешті перейти до повноцінного ринку газу, де буде багато компаній-постачальників та не буде монополій. Бо в іншому випадку газова реформа, яка покликана оздоровити фінансову ситуацію в країні, знизити корупцію та зробити більш справедливим субсидіювання (субсидія лише тим, хто її потребує) виявиться незавершеною.

<span>Видання </span><span>ІзбірКом</span><span> входить в число партнерів проекту </span>VoxConnector<span>. Матеріали отримані редакцією на правах ексклюзивності.</span>

Також Вам може сподобатись:

27 квітня 2025 р.

Фірма британця без аукціону виграла 30-мільйонний тендер на Одещині

30 квітня 2025 р.

Одеса перебуває в ментальній окупації: що відбувається з цінами на житло в регіоні

25 квітня 2025 р.

Школі в Подільську обрали підрядника для будівництва укриття за 73 мільйони

27 квітня 2025 р.

Миколаївська ТЕЦ оголосила торги на ремонт тепломагістралі за 19 мільйонів

28 квітня 2025 р.

В Україні лідери ресторанного й готельного бізнесу заробили 28 мільярдів

30 квітня 2025 р.

Міністерство енергетики ініціювало будівництво підземної електростанції у Херсоні

Стомільйонний контракт на Херсонщині отримала компанія з кримінальними зв’язками

Деколонізація потребує стільки часу, скільки тривала колонізація, — Тетяна Філевська

28 квітня 2025 р.

Миколаївщина може отримати новий ядерний комплекс за 9 мільярдів

29 квітня 2025 р.

Миколаївським нардепам дали 75 тисяч за житло, але у Верховній Раді хочуть ще більше

23 квітня 2025 р.

Контракт на ремонт водопроводу на Миколаївщині отримав фігурант справи про розтрату

25 квітня 2025 р.

Миколаївська ТЕЦ визнала переможців на підряди з ремонту тепломереж на 70 мільйонів

21 квітня 2025 р.

Справу про розтрату коштів на Південноукраїнській АЕС розслідували 11 років

30 квітня 2025 р.

Шпигуна з Херсонщини залишили під арештом за злив інформації про ЗСУ

За ремонт гуртожитку Одеська консерваторія заплатить майже 12 мільйонів