07 лютого 2025 р. 10:22
(ФОТО: Громадське)
У Миколаївській області триває реформа професійної освіти. Сім навчальних закладів планують передати у власність обласної ради.
Ці питання розглянули на засіданні постійної комісії з питань промислової політики, підприємництва, транспортної інфраструктури, водногосподарського комплексу, енергетики та енергозбереження, зв’язку та цифровізації.
Йдеться про безоплатну передачу цілісних майнових комплексів закладів профтехосвіти з державної власності на територію власності. Наразі у Миколаєві розташовані сім професійно-технічних навчальних закладів, які раніше не передавались на баланс області. Після отримання згоди депутатського корпусу має розпочатись процес передачі, який можна тривати 2-3 роки.
На сьогодні облрада фактично фінансує навчальний процес, але не має можливості розпоряджатися майном закладів, адже вони належать державі.
Ми, як на зйомній квартирі: оплачуємо всі витрати, але не можемо нічого змінити. Передача навчальних закладів області дозволити прийняти рішення про їх реорганізацію, покращення матеріальної бази та залучення додаткового фінансування, — зазначила директор департаменту освіти і науки Алла Веліховська.
Щодо навчальних закладів у районних центрах, процес їх передачі вже переходить на завершальний етап. Чотири з восьми закладів профтехосвіти невдовзі офіційно переходять у власність області.
Водночас постало питання фінансування цих навчальних закладів. Відповідно до статті 89 Бюджетного кодексу, утримання профтехосвіти в містах обласного значення здійснюється з місцевих бюджетів. Тобто, хоча балансоутримувачем стане обласна рада, витрати на освітній процес продовжувати надходити з міського бюджету.
Сьогодні є багато міжнародних програм, які допомагають розвивати професійну освіту. Наприклад, у 21-му ПТУ створили сучасну лабораторію для підготовки електриків, і випускники одразу отримують робочі місця. Крім того, наразі активно залучаються спонсори та міжнародні організації, такі як ООН. Деякі підприємства також підтримують заклади, вносячи кошти на їх розвиток та утримання.
Подібний досвід є і в Снігурівському професійно-технічному ліцеї, який зазнав значних руйнувань під час окупації. Фінансову підтримку на відновлення гуртожитку надають міжнародні донори, зокрема Данська рада у справах біженців.
Таким чином, передача професійно-технічних училищ у власність області стане максимальним кроком удосконалення навчальної бази, підготовки кваліфікованих спеціалістів та залучення додаткових інвестицій у розвиток освіти.
Нещодавно на Миколаївщині запрацював перший кулінарний хаб для підготовки професійних кухарів. На створення сучасного навчального простору було виділено понад 11 мільйонів гривень. Основна мета – підвищення кваліфікації кухарів навчальних закладів та дитячих садків для успішного переходу на нові стандарти харчування.
Анна Бальчінос
21 квітня 2025 р.
У Миколаєві планують взяти на баланс сім профтехучилищ, на які вже виділили 100 мільйонів24 квітня 2025 р.
В обласній раді Миколаївщини вирішили збільшити капітал лікарень і призначити керівників22 квітня 2025 р.
Масове закриття шкіл загрожує Миколаївщині23 квітня 2025 р.
Реконструкція водогону та зберігання відходів від руйнувань: виконком Миколаївської міськради24 квітня 2025 р.
Управління містобудування Миколаєва витратило 650 мільйонів на укриття й сонячні панелі27 квітня 2025 р.
Прокуратура запідозрила накрутку на ремонті ліцею на Миколаївщині30 квітня 2025 р.
Антимонопольники порушили справу проти будівельної компанії у Миколаєві24 квітня 2025 р.
Миколаїв виділів частину бюджету на борги перед міжнародними кредиторами21 квітня 2025 р.
На Півдні України нарахували 31 школу, які можуть залишитися без державного фінансування