11 травня 2025 р. 08:31
(ФОТО: Кримська платформа)
У Києві запланували виставку, присвячену трагедії та спротиву кримськотатарського народу. Вона розповідає про геноцид, депортації, окупацію та незламну боротьбу кримських татар за свою культуру й місце в українській історії.
Про це повідомила пресслужба Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим.
У неділю, 12 травня, на Хрещатику біля Головпоштамту відбудеться відкриття вуличної виставки "QIRIM IÇÜN / Заради Криму", приуроченої до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, який щорічно вшановується 18 травня.
Виставка розповідає про кримських татар як про спільноту, що пройшла через анексію 1783 року, колонізацію, депортацію в 1944-му та сучасну окупацію півострова, але зберегла свою культуру, ідентичність і політичну суб'єктність. Через особисті історії, символи національного спротиву та фігури духовних лідерів експозиція формує спільну пам’ять і глибше розуміння зв’язку Криму з Україною.
Окрему увагу приділено тяглості репресивної політики росії щодо кримських татар — від анексії у XVIII столітті до сучасної окупації. Виставка допомагає осмислити Крим не як “втрачену територію”, а як простір боротьби, сили і майбутнього, невіддільного від України.
8 травня в Державній архітектурно-будівельній бібліотеці ім. В. Г. Заболотного в Києві відбувся меморіальний захід "Де цвіте гіркий мигдаль…", присвячений жертвам геноциду кримськотатарського народу. У програмі — виступи науковців і митців, тематична виставка та театралізована постановка. Також у столиці презентували унікальний історичний календар — перше видання, що систематизує ключові події та постаті в історії Криму. Його мета — протидіяти дезінформації та поширювати правду про кримських татар.
Тим часом у Брюсселі вперше стартує Кримський тиждень — серія подій про порушення прав людини на окупованому півострові та боротьбу кримських татар за свою ідентичність. У програмі — дискусії в Європарламенті, кінопокази, фотовиставка та презентація книги про громадянських журналістів.
Анна Бальчінос
09 травня 2025 р.
У Києві вшанували пам'ять жертв геноциду кримськотатарського народу08 травня 2025 р.
У Брюсселі стартує Кримський тиждень із фільмами, виставками та дебатами в Європарламенті07 травня 2025 р.
У Києві мають презентувати перше видання пам’ятних дат історії Криму10 травня 2025 р.
Віруючих політв’язнів із Криму карають за молитви у російській колонії06 травня 2025 р.
Європейський суд визнав порушення прав людини у Криму масовими05 травня 2025 р.
Викрадені 10 тисяч експонатів Херсонського музею вивезли до Криму07 травня 2025 р.
Байкери з Криму влаштували показову акцію на тлі протестів у Празі05 травня 2025 р.
Військовий парад у Криму скасували після збиття російського винищувача10 травня 2025 р.
Крим як Судети: Єврокомісар попередив про повторення помилки 1938 року09 травня 2025 р.
Кам’яні вишиванки Нової Каховки в окупації: злочин рф проти української культурної спадщини