18 травня 2024 р. 13:33
(Фото: Інтент/Наталя Довбиш)
18 травня в Одесі на залізничному вокзалі відбувся захід-перформанс, присвячений 80-річчю депортації кримськотатарського народу.
Захід відвідала й кореспондентка Інтента.
Геноцид полягав у насильницькому виселенні кримськотатарського народу з його історичної батьківщини, – Криму, здійснене упродовж 18–21 травня 1944 року.
Організатори продемонстрували відтворені вагони, в яких вивозили кримських татар.
<span class="ratio ratio-16x9">
Актори відтворили ці страшні події, які відбувалися 80 років тому. Людей садили у вагони та вивозили у невідомому напрямку. Багато з кримських татар загинули в дорозі.
Також на знак шани та пам'яті жертв радянського режиму запалили свічки.
Депутат Одеської міської ради Февзі Мамутов висловив думку, що ворог сьогодні той самий, що і у 1944. Адже тепер росіяни влаштовують такий самий геноцид, як і СРСР.
"Фантазія у цього людожера безмежна, і тільки консолідована допомога, консолідована підтримка ЗСУ, вона дасть можливість Криму стати вільним, українським, звільнити політв'язнів, звільнити військовополонених. Це питання нашої з вами свідомості, тому ми повинні підтримувати ЗСУ", - наголосив депутат.
Депортація кримських татар — одна з трагічних сторінок в історії кримськотатарського народу, здійснена радянською владою під керівництвом Йосипа Сталіна.
Офіційною причиною депортації було звинувачення кримських татар у співпраці з нацистськими окупантами під час Другої світової війни. Ці звинувачення були колективними й не мали достатніх доказів.
Депортація проводилася силами НКВС і тривала лише кілька днів. Людей раптово заарештовували, давали мало часу на збирання речей і завантажували в товарні вагони. За різними оцінками, було депортовано близько 200 тисяч кримських татар.
Депортованих відправляли до Середньої Азії, переважно до Узбекистану, а також до віддалених районів Росії та Казахстану. Умови перевезення та поселення були жахливими, що призвело до високої смертності серед депортованих. За оцінками, близько 46% кримських татар загинули в перші роки депортації від голоду, хвороб та важких умов життя.
Лише в кінці 1980-х років, з початком політики гласності та перебудови в СРСР, кримським татарам дозволили повертатися до Криму. Проте багато з них постали перед труднощами при поверненні, такими як відсутність житла, роботи та дискримінація.
Сьогодні депортація кримських татар визнана геноцидом багатьма країнами, включаючи Україну. Щороку 18 травня в Україні відзначається День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Цей трагічний епізод залишається важливою частиною історичної пам'яті кримських татар і є символом боротьби за права та відновлення історичної справедливості.
Нещодавно головного редактора та засновника газети "Къырым" після обшуків примусово доправили до так званого Центру протидії екстремізму на півострові. Бекіру Мамутову та Сейрану Ібрагімову не дозволили навіть зустрітися з адвокатом.
Раніше окупаційний суд Криму оштрафував адвоката Еміля Курбедінова за публікацію в телеграмі. А перед тим окупанти на півострові незаконно судили мешканку Нової Каховки Вікторію Бакалець, яка закликала місцевих не ходити на незаконний російський референдум у вересні 2022 року та звинувачувала росіян у скоєних в Україні численних воєнних злочинах.
Ірина Глухова
30 квітня 2025 р.
За захоплення влади кримським татарам дали до 14 років тюрми28 квітня 2025 р.
В окупованому Криму порушили справу проти жінки за коментар у соцмережі29 квітня 2025 р.
Без підтримки не виживуть: про медіа, які перемістилися з Криму17 квітня 2025 р.
Розстріляні за культуру: як знищували кримськотатарську інтелігенцію27 квітня 2025 р.
Девʼять років тому росія оголосила Меджліс кримських татар екстремістами28 квітня 2025 р.
Прокуратура звинуватила у зраді організатора захоплення військової частини в Криму23 квітня 2025 р.
В ООН озвучили порушення прав кримських татар21 квітня 2025 р.
В окупованому Криму за шпигунство звинуватили 92 українців15 квітня 2025 р.
Системний терор у Криму: дискредитація армії - головне звинувачення29 квітня 2025 р.
У Криму росіяни покарали активіста за правду про мазут на узбережжі24 квітня 2025 р.
Крим залишиться українським: на переговорах у Лондоні не прийняли анексію та замороження війни18 квітня 2025 р.
Окупанти викрали українських дітей: сотні кримських сиріт розкидані по регіонах рф