23 січня 2024 р. 14:27
(Фото: Інтент/Наталя Довбиш)
Артпроєкт створений на підтримку цивільних, яких росія незаконно утримує в тюрмах презентували з нагоди Дня Соборності 22 січня в Одеському історико-краєзнавчому музеї.
Відвідала презентацію й кореспондентка Інтента.
Ініціатором проєкту виступив Центр громадянських свобод, а організатором громадська організація "Асоціація жінок України "Дія" за підтримки Одеського історико-краєзнавчого музею.
Автори проєкту наголошують, що наразі тисячі цивільних російські військові викрали з території України. Нині їх утримують за ґратами буцегарень та у підвалах. З невинних людей знущатися фізично та морально.
Героями артпроєкту "Будь ласка, звільніть пташок!" є шестеро в'язнів сумління: Валентин Вигівський, Ірина Данилович, Сергій Цигіпа, Наріман Джелялов, Різа Ізетов та Ірина Горобцова.
Роботи представленні у колажах, і в трьох різних видах: аналоговому, діджитал та анімації. Як птахи використані силуети соколів та голубів. Сокіл — один із символів свободи Україні, її незламності, а голуб – символ невинності, чистоти й миролюбності.
Сюжет діджитал-плакатів концентрований на тортурах, щоб донести візуальними образами всю жорстокість дій російської влади.
Аналогові колажі занурюють глядача у стан, коли він розуміє, чим може закінчитися байдужість. Один колаж – це наче прірва залита кров'ю жертв, над якою повисли птахи. Інший має зовсім іншу суть: він легкий, аж наче райський – це те відчуття, до якого прагнуть полонені, мріючи зараз про це у тортурах.
Анімація розповідає про те, з чим доводиться зіштовхуватися ув'язненим. Руки, які з'являються нізвідки — анонімні та могутні, то руки катів. Що завдають тілесні удари (розбитий ніс) та психологічні (поява міміки-крику). І зрештою ці катування переходять усяку межу — символом цього стає мотузка, що спалахує вогнем і клітка валиться у прірву. В останній частині ми бачимо так само анонімну руку, що тримає ключ і відчиняє ворота — звідки вилітає пташка без обличчя, але яка сиділа у клітці. Усі полонені мають бути звільнені — головний сенс цього кадру.
Це серія робіт спрямована для підтримки проєкту "Звільнити без умов і обмінів!". Мета цього проєкту – привернути увагу до проблеми цивільних ув'язнених, деякі з яких перебувають в неволі з початку 2022 року, а деякі ще з 2014 року.
Кирило Бойко
28 квітня 2025 р.
Розмовні швидкі побачення англійською: історія проєкту двох викладачок26 квітня 2025 р.
У Миколаєві акцією нагадали про полонених і зниклих безвісти військових30 квітня 2025 р.
Деколонізація потребує стільки часу, скільки тривала колонізація, — Тетяна Філевська25 квітня 2025 р.
Віртуальний музей Тягинь: збереження спадщини під час війни23 квітня 2025 р.
Шкодую, що мало зробив: одкровення одеського колаборанта з колонії30 квітня 2025 р.
За захоплення влади кримським татарам дали до 14 років тюрми01 травня 2025 р.
Як економічний прагматизм руйнує санкційний тиск23 квітня 2025 р.
Українці купували кулінарні книги російських бездарів, які не вміють сирник засмажити, — Тамара Горіха Зерня