23 вересня 2023 р. 10:35
(Інфографіка: texty.org.ua)
В онлайн-колекціях Ермітажу та Державного історичного музею росії журналісти виявили 110 тисяч археологічних знахідок, які в різні історичні періоди були вивезені з території сучасної України до росії. Здебільшого їх вивозили до росії до проголошення Незалежності, хоча є й винятки. Про це повідомляє Центр публічних розслідувань з посиланням на Тексти.
Журналісти не шукали мистецьких творів, ікон і зброї, бо їх походження важко ідентифікувати. Пограбування під час нинішньої війни також не досліджували.
"Вивезені знахідки покликані продемонструвати не тільки міфічний зв’язок сучасної росії з Руссю, а й глибоке історичне коріння росіян, які намагаються привласнити навіть прадавню історію України, епоху палеоліту, трипільську культуру, античну та скіфську добу", - зазначається в дослідженні.
Культурні цінності з території сучасної України потрапляли до музеїв Польщі, Швеції, Литви, Австро-Угорщини, Німеччини та США в різний час і за різних обставин (здебільшого трагічних і нерідко — через територію росії).
Стихійне пограбування військами й організоване вилучення цінностей з поневолених територій до імперського центру — два основні способи, якими українські експонати потрапляли з території України до росії. Пізніше таку практику продовжили в Радянському Союзі. Іноді цінності вивозили з України до росії приватні особи (продавали, забирали з собою при переїзді).
У каталозі Ермітажу є дані про те, коли знахідки потрапили до музею. Вони неповні (відомо про 22,5 тис. предметів з 33,3 тис.). Судячи з цих даних, тисячі знахідок потрапляли до росії в радянський час, ще сотні — вже за незалежної України, наприклад 145 одиниць з Солхату (Старий Крим) у 2000 році. Є десятки знахідок, датованих XII ст., з розкопок у містечках Галич і Звенигород на заході України, які внесено в реєстри у 2014–2015 роках. Можливо, їх вивезли раніше й тут ідеться лише про дату реєстрації в музеї. Або ж російські музеї викупили їх у чорних археологів.
Чи є шанси повернути в Україну скарби, які століттями вивозили на територію росії до моменту проголошення Україною незалежності?
— Юридично немає, — відповідає Денис Яшний, науковець, провідний науковий співробітник національного заповідника Києво-Печерська лавра, координатор групи моніторів з документування культурних втрат під час війни ГО "Кримський інститут стратегічних досліджень" (КІСД). — Адже значна частина території України на час вивезення цінностей була спочатку у складі Російської імперії, а пізніше — Радянського Союзу.
Але навіть якщо уявити, що розмова про повернення таки почнеться — в контексті сучасної деколонізації росії — то чи готова Україна надати повний перелік цінностей, на які претендує?
Також з Херсонського художнього музею окупанти викрали квітковий натюрморт "Півонії, маки, виноград" херсонської мисткині, Заслуженої художниці України Ксенії Стеценко.
Раніше ми повідомляли, що в Одеському археологічному музеї впала частина стелі пошкоджена через обстріли.
Також три одеські музеї постраждали внаслідок нічної атаки росіян 20 липня.
Сергій Лозовський
25 квітня 2025 р.
Віртуальний музей Тягинь: збереження спадщини під час війни24 квітня 2025 р.
Фортеця, яку приховували: як Тягинь нищила російські історичні наративи29 квітня 2025 р.
Влучання у науково-дослідне підприємство на Одещині нашкодило екології на півмільйона30 квітня 2025 р.
Деколонізація потребує стільки часу, скільки тривала колонізація, — Тетяна Філевська27 квітня 2025 р.
На Одещині поменшало не деколонізованих вулиць30 квітня 2025 р.
Армія країни-агресора зруйнувала 19 будинків на Херсонщині29 квітня 2025 р.
Арештоване скло в Одесі та Миколаєві виставили на продаж за 12 мільйонів26 квітня 2025 р.
Нерухомість в окупованому Криму продають на англійському аукціоні28 квітня 2025 р.
Ворожа авіація атакувала багатоповерхівки та газопровід на Херсонщині29 квітня 2025 р.
Інтент.Інсайт поцікавився станом ринку нерухомості під час війни30 квітня 2025 р.
На Миколаївщині ворог зруйнував будинок і знеструмив село