10 березня 2023 р. 18:39
(Фото: Макс Требухов)
У 2022 році збільшилась кількість людей, які розмовляють українською мовою в повсякденному житті. З 64% у 2021-му до 71% у 2022-му.
Опитування проведене фондом "Демократичні ініціативи" спільно з соціологічною службою Центру Разумкова з 13 по 21 грудня 2022 року.
Опитування методом face-to-face проводилося у:
Опитано 2018 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%. Разом з тим, додаткові систематичні відхилення вибірки можуть бути зумовлені наслідками російської агресії, зокрема, вимушеною евакуацією мільйонів громадян.
Так, 96% респондентів із західних регіонів відповіли, що спілкуються вдома українською, у центральних регіонах — 78%, у південних — 35% та у східних — 40%.
Лише 3% опитаних із західних регіонів сказали, що спілкуються вдома російською, у центральних регіонах таких було 17%, у південних — 55% та у східних — 47%.
"Така динаміка є результатом і ефекту символічної відмови, і частково неможливістю проводити дослідження громадської думки на окупованих і прифронтових територіях Півдня та Сходу", - зазначається у пресрелізі.
Соціологи наголошують, що значна частина тих, хто спілкується російською вдома, користуються українською в публічній сфері та під час спілкування з українськомовним співрозмовником.
Раніше повідомлялося, що Одещина опинилася на другому місці за кількістю порушень мовного закону.
Громадяни впродовж січня-лютого 2023 року подали на адресу Уповноваженого із захисту державної мови 66 звернень про порушення в Одеській області Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної".
Про це повідомили в офісі уповноваженого.
За даними мовного омбудсмена таким чином Одеська область опинилася на другому місці за кількістю скарг.
Окрім Одещини в п'ятірку лідерів увійшли:
У інших регіонах кількість звернень про порушення "мовного" закону така:
З інших областей звернень громадян не надходило, у 28 випадках не вдалося встановити регіон заявника.
У 2023 році громадяни продовжують фіксувати найбільше порушень мовного Закону у сфері обслуговування 455 звернень.
Ще 192 звернення стосуються відсутності української версії сайтів інтернет-магазинів та веб-сайтів, через які здійснюється обслуговування споживачів, 81 звернення - порушення безпосередньо під час обслуговування.
Залишається проблема з дотриманням вимог законодавства щодо мови інформації для загального ознайомлення. За 2 місяці 2023 року надійшло 31 звернення громадян щодо зовнішньої реклами та вивісок.
13 звернень громадян надійшло щодо порушення законодавства про державну мову педагогічними та науково-педагогічними працівниками закладів дошкільної, загальної середньої та вищої освіти.
Щодо порушення Закону у сфері охорони здоров’я під час надання послуг окремими медиками в лікарнях, діагностичних центрах та сімейних амбулаторіях, а також отримання інформації від лабораторних центрів недержавною мовою повідомили п'ять громадян.
Ната Чернецька
27 квітня 2025 р.
Фірма британця без аукціону виграла 30-мільйонний тендер на Одещині30 квітня 2025 р.
Одеса перебуває в ментальній окупації: що відбувається з цінами на житло в регіоні28 квітня 2025 р.
В Україні лідери ресторанного й готельного бізнесу заробили 28 мільярдів25 квітня 2025 р.
Рекордна кількість українців заборонила собі грати в азартні ігри29 квітня 2025 р.
Миколаївським нардепам дали 75 тисяч за житло, але у Верховній Раді хочуть ще більше01 травня 2025 р.
Парк Лесі Українки та без вулиці Чапаєва: одесити можуть вплинути на перейменування29 квітня 2025 р.
Співробітнику центру забезпечення Міноборони на Одещині повідомили про підозру у допомозі неохочим до ЗСУ26 квітня 2025 р.
Одеська міська рада почала підготовку до наступної сесії