30 квітня 2025 р. 08:58
(ФОТО: Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим)
Шістьом кримським татарам в росії винесли незаконні вироки до 14 років за сфабрикованими обвинуваченнями. Це черговий випадок порушення міжнародного права та прав людини в окупованому Криму.
Про це повідомила пресслужба представництва Президента України в Автономній Республіці Крим.
29 квітня 2025 року південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону виніс незаконні вироки шести громадянам кримськотатарського народу: Халілу Мамбетову, Рефату Сейдаметову, Осману Абдуразакову, Леману Зекеряєву, Айдеру Асанову та Екрему Крошу. Усі вони отримали терміни ув'язнення від 11 до 14 років за сфабрикованими обвинуваченнями.
Політичні звинувачення стосуються нібито "участі у діяльності терористичної організації" та "приготування до насильницького захоплення влади" за статтями 205.5 і 30, 278 КК рф.
Адвокати зазначили численні порушення процесуального права, зокрема незаконність обшуків, відсутність належних доказів, використання матеріалів оперативно-розшукової діяльності без відповідного оформлення, а також порушення права на захист. Обвинувачені підкреслили, що їх переслідують за релігійні переконання та активну громадянську позицію.
На сьогодні росія незаконно утримує 224 громадян України в окупованому Криму за сфабрикованими звинуваченнями, серед яких 134 є кримськими татарами.
Як повідомила громадська організація “Кримська солідарність”, найстарший серед засуджених — 69-річний Халіл Мамбетов, майстер із ремонту побутової техніки з Джанкоя. Разом із ним 14 років колонії суворого режиму отримав 55-річний підприємець Рефат Сейдаметов. Перші чотири роки вони мають провести у в’язниці, після чого — у колонії. Також обом призначили ще по року обмеження волі після звільнення.
Такі ж терміни — по 14 років — отримали 41-річний будівельник Осман Абдуразаков, 51-річний Леман Зекеряєв та 39-річний майстер Екрем Крош. Найменше покарання — 11 років позбавлення волі — суд призначив 31-річному Айдеру Асанову. Перші три роки він має провести у в’язниці, решту — в колонії суворого режиму. Йому також додатково обмежили волю на рік після відбуття основного строку.
Усіх засуджених визнали винними в участі в діяльності ісламської партії "Хізб ут-Тахрір", забороненої в росії, а також у приготуванні до насильницького захоплення влади. На оголошення вироку до суду прийшли близько 30 людей — родичі та активісти.
У січні 2023 року в Джанкойському районі Криму провели обшуки, після яких затримали шістьох кримських татар і згодом вивезли до Ростова-на-Дону. Їх звинуватили у причетності до організації "Хізб ут-Тахрір", що заборонена в росії, але легально діє в Україні та ряді інших країн.
У представництві наголосили, що справи цих громадян є черговим прикладом порушення міжнародного гуманітарного права з боку окупаційної адміністрації в Криму.
Анна Бальчінос
28 квітня 2025 р.
В окупованому Криму порушили справу проти жінки за коментар у соцмережі21 квітня 2025 р.
В окупованому Криму за шпигунство звинуватили 92 українців15 квітня 2025 р.
Системний терор у Криму: дискредитація армії - головне звинувачення28 квітня 2025 р.
Прокуратура звинуватила у зраді організатора захоплення військової частини в Криму27 квітня 2025 р.
Девʼять років тому росія оголосила Меджліс кримських татар екстремістами17 квітня 2025 р.
Розстріляні за культуру: як знищували кримськотатарську інтелігенцію23 квітня 2025 р.
В ООН озвучили порушення прав кримських татар28 квітня 2025 р.
Експрезидент України Янукович отримав 15 років ув'язнення за підбурювання до дезертирства18 квітня 2025 р.
Окупанти викрали українських дітей: сотні кримських сиріт розкидані по регіонах рф16 квітня 2025 р.
Суд над кримськими татарами Джанкойської групи досяг фіналу