24 березня 2025 р. 21:07
(ФОТО: Радіо Свобода)
Війна на півдні України принесла не тільки людські втрати, а й катастрофічні екологічні наслідки для біосферного заповідника "Асканія-Нова". Вивезення тварин, пожежі та забруднення степових екосистем стали результатом безконтрольного управління окупаційною владою.
Про це повідомило Радіо Свобода.
У березні 2023 року росія завершила захоплення біосферного заповідника "Асканія-Нова" в Херсонській області, що стало однією з найбільших втрат для української екології. З того часу заповідник, який є унікальним природним об'єктом світового значення, став об'єктом політичної та екологічної експлуатації.
Захоплення відбулося, коли так званий "виконувач обов'язків губернатора" Херсонщини Володимир Сальдо, разом з іншими представниками окупаційної влади, перереєстрував заповідник за російськими законами. Одночасно з реєстрацією, науковий та адміністративний персонал, що залишився в Україні, змушений був переїхати до Києва.
За словами директора заповідника Віктора Шаповала, співробітники продовжують виконувати програми наукових досліджень, займаються моніторингом стану заповідника через дистанційні методи, включаючи супутникові знімки.
Проте ситуація на місці, під контролем окупантів, критична. Непрофесійне управління та нехтування екологічними стандартами призвели до серйозних проблем. Зокрема, у 2023 році у заповіднику сталося кілька масштабних пожеж, спричинених як бойовими діями, так і нехтуванням охороною. Одна з пожеж, що сталася через падіння уламка ракети, ледь не призвела до трагедії – тварини, що утримуються в спеціальних загородах, могли загинути, якби їх не перемістили у безпечніший район.
Забруднення та руйнування екосистем та переорювання степу завдають непоправної шкоди місцевій флорі та фауні. Частина тварин, зокрема зебри, бізони та коні Пржевальського, були вивезені на територію росії або в окупований Крим. Внаслідок бойових дій загинули десятки тварин, зокрема страуси, олені та буйволи.
Природоохоронні органи зафіксували численні випадки порушення законів, що регулюють охорону природи, зокрема, незаконне вивезення рідкісних тварин, що становить порушення міжнародних конвенцій. Порушення не обмежуються лише фізичним знищенням природних ресурсів, але й включають культурне та наукове розграбування. Відтак, порушення екологічних законів стало ще однією складовою воєнного злочину росії, і судовий процес над колаборантами вже розпочали.
Під час окупації вигоріло майже 7 тисяч квадратних кілометрів території заповідника, зокрема через військові дії. Окрім того, відомо про викрадення окупантами 20 рідкісних тварин, а також численні випадки загибелі тварин через недбале ставлення псевдоадміністрації.
Також окупаційного "директора" заповідника Асканія-Нова судитимуть за незаконне вивезення рідкісних тварин. Прокуратура кваліфікує ці дії як воєнний злочин — розграбування та порушення міжнародних конвенцій, а загальна сума завданих збитків оцінюється в 85,2 мільйона гривень.
Анна Бальчінос
29 квітня 2025 р.
Без підтримки не виживуть: про медіа, які перемістилися з Криму24 квітня 2025 р.
Херсонець пішов служити росіянам та втратив волю і майно28 квітня 2025 р.
Експрезидент України Янукович отримав 15 років ув'язнення за підбурювання до дезертирства29 квітня 2025 р.
Посадовицю-шпигунку затримали на нараді в мерії на Миколаївщині22 квітня 2025 р.
На Херсонщині викрили міністра та депутатку псевдовлади рф27 квітня 2025 р.
Правоохоронці викрили схему з мертвими душами у лікарнях Миколаївщини28 квітня 2025 р.
Ворожа авіація атакувала багатоповерхівки та газопровід на Херсонщині26 квітня 2025 р.
Telegram-канал про Одесу визнав себе російським29 квітня 2025 р.
У Херсоні суд заарештував викрадене росіянами пасажирське судно30 квітня 2025 р.
Армія країни-агресора зруйнувала 19 будинків на Херсонщині29 квітня 2025 р.
Співробітнику центру забезпечення Міноборони на Одещині повідомили про підозру у допомозі неохочим до ЗСУ