07 травня 2025 р. 16:21

Індія проти Пакистану: новий виток давнього протистояння

(фото: bsmedia.business-standard.com)

Протистояння між Індією та Пакистаном — один із найдовших конфліктів сучасності. 22 квітня 2025 протистояння отримало новий імпульс, а вже у ніч перед 7 травня почалися військові дії. Особливу увагу слід звернути на те, що обидві країни мають у своєму арсеналі ядерну зброю. Джерела конфлікту, його етапи та стан справ на сьогодні у матеріалі Інтента. 

Історія конфлікту

У 1947 році Велика Британія надала незалежність своїй колонії — Британській Індії. В результаті цього територію розділили на дві країни: Індію, де переважають індуїсти, та Пакистан, де більшість населення — мусульмани. Однією з головних проблем залишилися спірні землі, зокрема князівство Джамму і Кашмір, які в підсумку були поділені між Індією, Пакистаном і Китаєм. Майже через 80 років, питання контролю над територією князівства залишається гострим.

<picture></picture>
Мапа: Бі-Бі-Сі

Основні етапи конфлікту:

26 листопада 2008 року у Мумбаї відбулася серія атак, організованих ісламістами, що діяли з Пакистану. Протягом трьох діб бойовики нападали на кілька ключових об'єктів міста. Внаслідок терактів загинули 166 осіб, ще близько 300 отримали поранення. Індія поклала відповідальність за напад на Пакистан.

14 лютого 2019 року  у місті Пулвама стався теракт — смертник з угруповання, що діяло з території Пакистану, вбив 40 індійських військових. У відповідь Індія завдала авіаудару по бойовим таборам у Пакистані.

Останні події

22 квітня 2025 року у місті Пахалгам озброєна група, здійснила збройний на туристів. Загинуло 26 осіб — 25 індійців та громадянка Непалу. Індія поклала провину на Пакистан, звинувативши його в підтримці терористичних угруповань. Внаслідок цього обидві держави відкликали дипломатів і скасували низку важливих домовленостей. 

6 травня 2025 року пізно ввечері за українським часом влада Індії оголосила, що почала атаку на "терористичну" інфраструктуру в Пакистані. Індійська влада заявила, що атакувала дев'ять об'єктів у рамках "Операції Сіндур", повідомила УП.  

У Пакистані внаслідок ракетних ударів збройних сил Індії загинуло вісім людей – таку цифру озвучив на пресконференції генеральний директор Міжвідомчого управління зв’язків з громадськістю Пакистану (ISPR), генерал-лейтенант Ахмад Шаріф, повідомляє Радіо Свобода.

Індійська армія також повідомила про загиблих цивільних – за її твердженням, троє мирних жителів загинули від рук пакистанських військ, які вдалися до "довільного" обстрілу лінії контролю, пише видання. Це фактичний кордон, що розділяє Кашмір – центр 80-річної територіальної суперечки між двома країнами. Командування додало, що індійська армія "відповідає пропорційно". Міністр інформації Пакистану Аттаулла Тарар повідомляв у соцмережі X, що Пакистан збив три індійські літаки та один безпілотник. Індійське командування не коментувало цю заяву.

<picture></picture>
Уламки літального апарату в Кашмірі. Фото: AP

Реакція світу та політичний розклад

"Світ не може дозволити собі військову конфронтацію між Індією та Пакистаном", – Генеральний секретар Антоніу Гутерріш, повідомили в ООН. 

Президент США Дональд Трамп назвав "ганьбою" військову операцію Індії проти Пакистану, пише Українська Правда. 

МЗС Китайської Народної Республіки: "Ми закликаємо Індію та Пакистан віддати пріоритет миру та стабільності, зберігати спокій та стриманість, уникати дій, які ще більше ускладнять ситуацію", – йдеться у заяві відомства, пише Главком. У МЗС додали, що Китай "шкодує про вжиті Індією військові дії" і стурбований поточним розвитком подій.

Іран зголосився бути посередником у вирішенні нової фази конфлікту між Індією і Пакистаном, повідомляє Бі-Бі-Сі. 

За останні роки міжнародна ситуація значно змінилася: тепер США, після виведення своїх військ з Афганістану у 2021 році, менш зацікавлені у співпраці з Пакистаном.

США та Індію пов'язує більш тісне партнерство. Колишній посол Індії в Пакистані Аджай Бісарія в інтерв'ю Economist зазначив, що Індія може спробувати домогтися від США запровадження санкцій щодо низки пакистанських військових та представників влади. Він припускає, що Індія також вимагатиме перегляду рішення про надання Пакистану кредиту МВФ на 7 мільярдів доларів.

Фахівці по політиці сучасної Індії вважають, що один з головних союзників країни, дійсно є США: відносини двох країн за останні 10-15 років сильно розвинулися, у тому числі у військовій сфері та у сфері безпеки.

При цьому експерти зазначають, що Китай одразу зайняв нейтральнішу і стриманішу позицію, ніж багато країн, які в перші години після нападу виступали на боці Індії.

Пекін тоді згадав, що визнає легітимні інтереси Пакистану, повторив пакистанську риторику про те, що потрібно провести розслідування.

Китай - дуже близький партнер Пакистану, особливо в останні роки, відносини близькі до союзницьких, вважають експерти.  На дипломатичному рівні росія також зайняла нейтральнішу, обережнішу позицію.

У сприйнятті індійської сторони зараз росія стала більш нейтральною стороною через розвиток відносин з Пакистаном. Так, тут є, звичайно, нюанс, що для росії Індія, як і раніше, найбільший імпортер озброєнь, а Пакистану рф не постачає зброю, дотримуючись індійських червоних ліній.

Реакції МЗС України щодо подій вночі перед 7 травня на час виходу матеріалу ще немає. 

Привертає увагу, що 7 травня після загострення ситуації агентство Bloomberg повідомило, що деякі індійські нафтопереробні заводи планують цього року закуповувати більше російської сирої нафти. 

Ігор Льов

Також Вам може сподобатись:

01 травня 2025 р.

Як економічний прагматизм руйнує санкційний тиск

06 травня 2025 р.

Безпілотники росіян підпалили будинки й убили жителя Одещини

05 травня 2025 р.

Влучання російського безпілотника у приватні склади на Одещині спричинило мільйонні збитки екології

06 травня 2025 р.

Вибухи на Миколаївщині: дрони пошкодили будинки й дитячий заклад

В Україну повернулися 205 військовополонених

08 травня 2025 р.

Армія росіян атакувала 33 населені пункти Херсонщини та поранила шістьох людей

06 травня 2025 р.

Після першотравневого обстрілу росіян в одеське повітря потрапили 500 тонн діоксиду вуглецю

04 травня 2025 р.

Атака безпілотника-камікадзе на Миколаївщині залишила 900 будинків без світла

Українські війська знищили другий російський літак над Кримом

07 травня 2025 р.

Херсонський порт після окупації залишився в руїнах, а компанія-концесіонер б’є на сполох

04 травня 2025 р.

Як суспільство реагує на війну: роздуми бійця з передової

06 травня 2025 р.

Оновлення дронів ворога ускладнює оборону Херсонщини

03 травня 2025 р.

Ворог атакував Миколаївщину невідомим безпілотником

07 травня 2025 р.

В Одесі за гроші запускали салюти під час атаки росіян

01 травня 2025 р.

Оновлено! В Одесі загинув залізничник та пошкоджено колії через атаку росіян