23 травня 2025 р. 17:12
Декомунізація в Одесі триває силами активістів. У Пересипському районі знесення меморіальної дошки переросло у дводенне протистояння. Про це та новини з боротьби з корупцією в традиційному дайджесті Інтента.
Акцент тижня - декомунізація в Одесі
- 9 квітня 2015 року, Верховна Рада України ухвалила пакет законів про декомунізацію.
- Одним з перших пам'ятників комуністичному режиму, знесених в Україні, був монумент Жовтневій соціалістичній революції в Києві. Знесення відбулось відповідно до рішення Київради у вересні 1991 року.
- Пам'ятник Леніну в Одесі, що стояв на Куликовому полі, був демонтований і перенесений в Савицький парк у 2006 році, звідки його остаточно було демонтовано у травні 2016.
- Станом на грудень 2014 року з початку року в Україні повалили 504 пам'ятники Леніну.
- З 27 липня 2023 року набув чинності Закон України "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні та деколонізацію топонімії". До демонтажу пам’ятників, табличок, меморіальних дошок додали ще й перейменування вулиць, провулків та міських площ.
- 11 листопада стало відомо, що Кабінет міністрів України виключив з Державного реєстру нерухомих пам'яток культурної спадщини національного значення пам'ятники поету Олександру Пушкіну та князю Воронцову в Одесі.
- Одеська міська рада мала виконати вимоги закону за 6 місяців, тобто до 27 січня 2024 року. Після цього в мера Геннадія Труханова було ще три місяці, щоб перейменувати вулиці власним розпорядженням. Ця робота була проведена не повністю. Тож по закінченню цього терміну питання перейшло до юрисдикції Одеської обласної військової адміністрації.
- 26 липня стало відомо, що голова ОВА Олег Кіпер підписав своє розпорядження про перейменування низки вулиць, провулків та інших топонімічних назв в Одесі та області. Є посилання
- Разом з перейменуванням вулиць голова ОВА тоді підписав розпорядження про демонтаж пам'ятників, які містять символіку російської імперської політики. У списку 19 одеських пам’ятників, серед яких пам’ятник Пушкіну біля міськради, Бабелю, Висоцькому, Маринеско, Посмітному, макети ордена Леніна на площі 10 квітня.
- Уночі 7 вересня 2024 року під час комендантської години на пам’ятнику розбили зображення Леніна, а також прибрали радянську зірку. Цей акт декомунізації тоді влаштували Владислав Балінський та Дем’ян Ганул, якого 14 березня 2025 року було вбито у центрі Одеси.
- Задля захисту пам’ятника Пушкіну у жовтні 2024 року діячі культури надіслали листа до ЮНЕСКО, а містяни організували два пікети, один біля будівлі ОВА, другий поруч з самим Пушкіним. В обидва рази їх кількість не перевищувала 10 людей.22 листопада стала відома відповідь.
- Є посилання
- У суботу 17 травня активісти намагалися зняти пам'ятну дошку героям-прикордонникам НКВС СРСР в Одесі на однойменній вулиці. Цій спробі завадив агресивний місцевий житель, якого активісти зупинили за допомогою газового балончика.
<picture></picture>
Фото: "Суспільне"/Вадим Поздняков
- За добу активісти повернулися, але цього разу процес демонтажу перейшов у бійку. Закінчилося все струсом мозку в одного з активістів та викраденням мобільного телефона в іншого.
- У пресслужбі Головного управління Нацполіції в Одеській області повідомили про відкриття двох кримінальних проваджень. Крім цього правоохоронці склали адмінпротокол відносно жінки, яка пошкодила табличку.
- Декілька днів поспіль на сторінці громадської організації "Деколонізація. Україна" з’являлися дописи з розбитими та демонтованими дошками та покажчиками в Одесі. Серед них: барельєф російському поету Олександру Пушкіну на вулиці Дерибасівській; покажчики та дві дошки на честь радянського лейтенанта Петра Шмідта; дошка чекісту-розвіднику Миколі Гефту тощо.
- На цьому ж тижні в телеграм каналі організації "Деколонізація. Україна" з’явилися дописи про зняту дошку на погрудді маршала Малиновського, а також декілька згадок про пам’ятник Пушкіну на Приморському бульварі.
Антикорупційний фронт
<picture></picture>
Наталя Муніка. Фото: Антікор
19 травня Національне агентство з питань запобігання корупції повідомило, що виявило неправдивість на суму 15,1 мільйона гривень у декларації начальниці управління податкового аудиту Південного міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків Наталі Муніки.
Національне агентство з питань запобігання корупції провело повну перевірку декларації депутата Одеської обласної ради та засновника охоронної агенції "Самсон" Андрія Бабенка й встановило низку порушень та неправдивих відомостей. Зокрема, Бабенко вказав понад 17 мільйонів гривень доходу, але не зміг підтвердити, звідки ці гроші взялися. Офіційно підприємницькою діяльністю він не займався, тож таких сум заробити не міг. Усього перевірка виявила неправдивих даних на більш ніж 28 мільйонів гривень.
У декларації колишньої працівниці Одеської РДА Олександри Смирної знайшли невідповідностей на загальну суму 23 мільйони гривень. Жінці загрожує кримінальна відповідальність, а сама вона вже звільнилася й виїхала за кордон.
Ігор Льов