19 квітня 2025 р. 07:51

Досвід воєн та інвестицій у нерухомість: чек-лист інвестора

(Фото: Zezman)

Війна більше за будь-які інші види криз впливає на економічну ситуацію. Однак, багато експертів говорять, що це гарні часи для розвитку та зростання. Про особливості інвестування у нерухомість під час війни розбиралися разом з експертами ZEZMAN Holding на прикладі минулих історичних криз. Інвестиції можуть бути знищені або пошкоджені, що призведе до значних втрат капіталу. Але, у ситуації є інший бік, бо саме під час кризи є можливість придбати нерухомість за помірними цінами та в перспективних місцях. Після того, як темні часи закінчаться, з'явиться можливість отримати хороші дивіденди, тому що нерухомість різко зросте в ціні. 

Актуальний стан

У містах України відновилося будівництво багатоповерхівок та приватних будинків. Основна причина – збільшення попиту на нерухомість, адже населення в регіонах, розташованих в тилу, збільшується шляхом переселення українців зі зруйнованих міст та передмість Харкова, Маріуполя, Херсона тощо. Крім того, експерти прогнозують, що після війни Київ, Одеса та інші великі міста України будуть переповнені іноземними компаніями та їхніми співробітниками, яким також знадобляться житло та офісні приміщення.

При цьому зараз ціни на нерухомість є найнижчими за історію. Тому, з погляду бізнесу, зараз ідеальний час для інвестицій в українську нерухомість. Враховуючи відсутність банківського фінансування, готівкові вкладники отримують додаткові переваги.

Для прикладу, наразі в ARTVILLE актуальні умови для придбання комерційного приміщення в 74,45 квадратного метра становлять знижку в 10% при оплаті 100%. Перший внесок становить 50% з можливістю розстрочки до 18 місяців. А розстрочка на квартиру становить до 48 місяців, із першим внеском у 25%. Ринок насправді не стабільно низький, тому що на нього впливають і внутрішні фактори, такі як: обмежена кількість новобудов, зростання платоспроможності населення, державна підтримка через програму "єОселя". Обстріли та погіршення воєнної ситуації можуть знову його знизити, але не на сталій основі. Загалом, ціни йдуть на зростання. Придбання нерухомості під час війни може принести хороший прибуток. Однак така інвестиція має і значні ризики, про що відкрито говорять гравці ринку. Водночас очікування кращих часів для цього не гарантоване нічим та ніким і призводить лише до виснаження. Сьогодні залишаються місця, де бізнес готовий відкривати нові проєкти, створювати вигідні умови й продовжувати розвиток — навіть попри кризу. Це і створює життя в регіоні та країні. 

<picture></picture>

Найбільші статки заробляються саме в період криз - це правда?

Негативний вплив на світову економіку та інвестиційні ринки відзначається геополітичною напругою, повномасштабним вторгненням росії в Україну, війною між Ізраїлем та ХАМАСом, протистоянням Китаю та США. Ці глобальні речі можуть бути поза розумінням однієї конкретної людини, однак впливають на ринок. Інвестиції в нерухомість є одним з найпоширеніших способів заощадити гроші, отримати пасивний дохід і примножити капітал. Купівля об'єктів, здача в оренду приміщень для проживання або комерційної діяльності вже багато років є прибутковою і стабільною формою ведення бізнесу.

Існує небагато досліджень на тему впливу війни на ринок нерухомості, які базуються на прикладі Другої світової війни. У лютому 1942 року фондовий ринок впав до історичного мінімуму. З огляду на те, що ціни на нерухомість значною мірою залежать від активності фондового ринку, цей період сектор переживав значну кризу. У той час неможливо було продати Нью-Йоркський готель навіть за ціну, рівну розміру його річного прибутку, а орендна плата в офісних будівлях Волл-стріт становила всього долар за квадратний метр.

Інфраструктура Європи була знищена на 70%. Попри руйнівні наслідки, попит на нерухомість, особливо на житлову, різко зріс після закінчення конфлікту, оскільки солдати, які повернулися з війни, прагнули облаштувати будинки та створити сім’ї. Вартість об'єктів поступово зростала разом із попитом на них. Багато сімей жили у тимчасовому житлі роками. Цю проблему вдалося вирішити шляхом будівництва доступних житлових районів у передмісті, ініціатором якого став відомий американський забудовник Вільям Левітт. Наприкінці 1940-х Левітт будував один будинок у передмісті кожні 16 хвилин.

Кожен із великих конфліктів мав значний вплив на комерційну нерухомість. Історично такі війни вимагали зміни в економічному виробництві. Замість того, щоб інвестувати в традиційні товари та послуги, американська економіка нарощувала виробництво військових товарів. Ресурси були фундаментально і непропорційно перенаправлені зі звичайної економічної діяльності на військові зусилля. Було менше інвестицій інституційного рівня в нові офісні будівлі, торгові центри, готелі тощо. Одразу після Другої світової війни відбулося й різке зростання цивільної зайнятості, що призвело до зростання попиту на комерційну нерухомість. Загалом вартість нерухомості зросла.

<picture></picture>

Чек-лист інвестора

Процес інвестування має бути з холодною головою, однак сьогодні критеріїв, як і запитів у майбутніх мешканців стало набагато більше. ZEZMAN Holding поділився власними 10 принципами, які вже становлять основу житла майбутнього у їхніх проєктах:

Звісно, що є базові критерії для інвесторів, які допоможуть зменшити ризики та зберегти капітал:

Зберегти власні активи під час кризи – непросте завдання: девальвація валюти швидко з’їдає заощадження, банки ненадійні в період глибокої економічної кризи та воєнного стану, а відкриття власного бізнесу в нинішніх умовах вимагає неабиякої сміливості. Тому інвестування в нерухомість під час війни – найкращий варіант для тих, хто не наважується ризикувати власними коштами та шукає можливість врятувати фінансові активи від інфляції.

Сергій Лозовський

Також Вам може сподобатись:

30 квітня 2025 р.

Одеса перебуває в ментальній окупації: що відбувається з цінами на житло в регіоні

28 квітня 2025 р.

Розмовні швидкі побачення англійською: історія проєкту двох викладачок

29 квітня 2025 р.

Інтент.Інсайт поцікавився станом ринку нерухомості під час війни

30 квітня 2025 р.

Стомільйонний контракт на Херсонщині отримала компанія з кримінальними зв’язками

26 квітня 2025 р.

Нерухомість в окупованому Криму продають на англійському аукціоні

28 квітня 2025 р.

В Україні лідери ресторанного й готельного бізнесу заробили 28 мільярдів

30 квітня 2025 р.

Деколонізація потребує стільки часу, скільки тривала колонізація, — Тетяна Філевська

Армія країни-агресора зруйнувала 19 будинків на Херсонщині

28 квітня 2025 р.

Ворожа авіація атакувала багатоповерхівки та газопровід на Херсонщині

26 квітня 2025 р.

Грошова підтримка для жителів Херсонщини: кому і як виплатять 10 800 гривень

29 квітня 2025 р.

Без підтримки не виживуть: про медіа, які перемістилися з Криму

Арештоване скло в Одесі та Миколаєві виставили на продаж за 12 мільйонів

30 квітня 2025 р.

Антимонопольники порушили справу проти будівельної компанії у Миколаєві

21 квітня 2025 р.

Україна опинилася під тиском на тлі нових пропозицій США щодо Криму і НАТО

20 квітня 2025 р.

Херсонська ОВА ухвалила рішення про допомогу сім'ям загиблих від агресії рф