22 березня 2025 р. 07:56
(Фото: Будпортал)
Втрата або пошкодження правовстановлюючих документів на нерухомість може викликати складнощі, але ситуацію можна вирішити. Інструкція як відновити документи за матеріалами Безоплатної правничої допомоги.
За загальним правилом, дублікати документів видає той самий орган, який їх видавав. Серед основних документів, що підтверджують право власності на нерухомість:
Щоб отримати дублікат, необхідно подати письмову заяву особисто або через представника (за дорученням) до відповідного органу.
Відповідно до Закону України "Про нотаріат", якщо документ був посвідчений нотаріусом або посадовою особою органу місцевого самоврядування, дублікат можна отримати через державний нотаріальний архів або відповідного нотаріуса. Якщо документ був зареєстрований у Спадковому реєстрі або Єдиному реєстрі довіреностей, дублікати обов’язково реєструються в цих системах.
Якщо невідомо, хто видавав документ, необхідну інформацію можна отримати через Державний реєстр речових прав на нерухоме майно.
Документи, видані до 1 січня 2013 року, можуть не міститися в Державному реєстрі речових прав. У цьому випадку необхідно:
звернутися до Бюро технічної інвентаризації (БТІ) або нотаріуса, який посвідчував документ;
подати запит до архіву місцевої ради або облдержадміністрації;
у разі відсутності інформації – отримати витяг із Державного земельного кадастру чи Реєстру прав власності на нерухоме майно.
Якщо реєстрація проводилася на паперових носіях (реєстрові книги, реєстраційні справи), підтвердження можна знайти в архівах БТІ.
Документи, оформлені після 2013 року, вже внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. У разі втрати документів необхідно звернутися до нотаріуса або державного реєстратора для отримання витягу з реєстру. Цей витяг підтверджує право власності без необхідності отримання дублікатів паперових документів.
Якщо отримати дублікат через БТІ, нотаріуса чи місцеві органи влади неможливо, можна звернутися до суду. Судовий розгляд можливий у таких випадках:
Судове рішення стає підставою для оформлення права власності через нотаріуса або державного реєстратора. Якщо раніше суд уже приймав рішення про право власності, а документ втрачено, можна звернутися до суду першої інстанції із заявою про повторну видачу рішення.
Які документи потрібні для відновлення правовстановлюючих документів?
Для отримання дубліката необхідно підготувати:
Ігор Льов
29 квітня 2025 р.
Як скласти європротокол онлайн28 квітня 2025 р.
В Одесі викрили псевдоадвоката, який брав по 15 тисяч доларів США за зняття з обліку26 квітня 2025 р.
Як оформити паспорт на домашню тварину25 квітня 2025 р.
Рекордна кількість українців заборонила собі грати в азартні ігри29 квітня 2025 р.
У Миколаєві депутати поскандалили через земельні питання26 квітня 2025 р.
Одеська міська рада почала підготовку до наступної сесії29 квітня 2025 р.
Арештоване скло в Одесі та Миколаєві виставили на продаж за 12 мільйонів29 квітня 2025 р.
Сєнкевич зненацька скликав депутатів Миколаївської міської ради на сесію24 квітня 2025 р.
У Миколаєві депутати провалили земельні рішення29 квітня 2025 р.
Миколаївським нардепам дали 75 тисяч за житло, але у Верховній Раді хочуть ще більше30 квітня 2025 р.
Деколонізація потребує стільки часу, скільки тривала колонізація, — Тетяна Філевська23 квітня 2025 р.
Реконструкція водогону та зберігання відходів від руйнувань: виконком Миколаївської міськради