Меню
Соціальні мережі
Конклав: як обирається Папа Римський
This article also available in English3547
Фото: britannica.com
21 квітня 2025 року помер Папа Римський Франциск, у миру - Хорхе Маріо Бергольо. Це був перший в історії папа з Нового Світу і перший за понад 1200 років папа не з Європи.
Цікаві факти біографії
Народився в Буенос-Айресі 17 грудня 1936 року в сім'ї італійського емігранта, залізничного робітника Маріо Хосе Бергольйо і його дружини Реджини Марії Сіворі. Був молодшим з п’яти дітей. Викладав літературу, філософію і теологію в трьох католицьких коледжах Буенос-Айреса. Крім іспанської, вільно говорив італійською та німецькою мовами.
Папа римський Франциск розповів, що задовго до того, як відчув здатність навертати людей до церкви, працював викидайлом у нічному клубі в Аргентині, а також прибиральником і лаборантом.
Обраний папою римським 13 березня 2013 року. Папа прийняв ім'я Франциск (лат. Franciscus) на честь святого Франциска Ассизького.
Використання цього імені - перше за всю історію папства, при цьому Франциск вирішив не використовувати номер I. Його ім'я буде супроводжуватися номером тільки тоді, коли і якщо в майбутньому з'явиться папа з ім'ям Франциск II. Франциск став першим папою - представником Ордену єзуїтів.
Процедура обрання Папи Римського, або конклав, є однією з найтаємничіших і найурочистіших традицій Католицької церкви. Слово "конклав" походить від латинського cum clave, що означає "під ключем", підкреслюючи ізоляцію кардиналів під час виборів.
Після смерті або зречення Папи, кардинали віком до 80 років збираються у Ватикані для виборів нового понтифіка. Зазвичай, це відбувається через 15–20 днів після оголошення престолу вакантним. Голосування проходить у Сикстинській капелі, де кардинали присягають зберігати таємницю та ізолюються від зовнішнього світу.
Як відбувається голосування за Папу Римського
Голосування є таємним і проводиться двічі на день — вранці та ввечері. Кожен кардинал заповнює бюлетень з написом Eligo in Summum Pontificem ("Я обираю верховного понтифіка") та вписує ім'я кандидата. Для обрання нового Папи необхідно набрати дві третини голосів.
Понтифік (лат. pontifex, від pons, pontis — "міст, поміст", і facere — "робити") — титул голови Католицької Церкви, Папи Римського. Понтифік у Стародавньому Римі — член найвищої жрецької колегії (3—15 членів), які займалися загальнодержавними релігійними обрядами, складанням календаря, списку консулів тощо. Серед понтифіків відігравав головну роль Великий Понтифік (лат. Pontifex Maximus). Також існувала Колегія понтифіків, яка складалася з Великого понтифіка, Головної весталки, Священного царя (лат. rex sacrorum), та фламінів.
Після кожного туру голосування бюлетені спалюють у спеціальній печі. Чорний дим свідчить про те, що Папу не обрано, білий — що обрання відбулося. Після обрання нового понтифіка кардинал-протодиякон оголошує з балкона базиліки Святого Петра: "Habemus Papam!", - в перекладі: "У нас є Папа!"
Кардинал з українським корінням
45-річний український єпископ Мельбурна буде одним із найвищих католицьких чиновників світу, які голосуватимуть за обрання наступного понтифіка.
Микола Бичок. Фото: wikipedia
Микола Бичок, найвищий католицький чиновник Австралії після того, як наприкінці минулого року Франциск зробив його кардиналом, зараз прямує на Близький Схід для паломництва, але поїде до Риму на похорон, а потім на папський конклав. У заяві кардинал Бичок віддав належне Франциску.
На скільки обирають Папу Римського
Папа Римський обирається довічно. Однак, за останні десятиліття відбувся випадок зречення понтифіка. Папа Бенедикт XVI зрікся престолу у 2013 році через стан здоров'я, що стало першим таким випадком за понад 600 років.