Меню
Соціальні мережі
09 лютого 2025 р. 13:58
Мільйонні рахунки та російський слід: що приховав Миколаївський глиноземний завод
This article also available in English70962
ФОТО: GMK Center
Правоохоронці проводять розслідування фінансової діяльності Миколаївського глиноземного заводу, який раніше належав російському олігарху Олегу Дерипасці.
Про це повідомив інформаційно-аналітичне видання UA.News.
Контрольні структури збирають дані про банківські рахунки підприємства, зокрема про закриті рахунки, залишки коштів, фінансові операції та ідентифікацію контрагентів. Також аналізується інформація про телекомунікаційні об'єднання в системі "Банк-Клієнт".
Підприємство припинило свою діяльність 1 березня 2022 року. На той час його власник, російська корпорація "Русал", пояснила це логістичними труднощами в Чорноморському регіоні. У липні того ж року суд передав корпоративні права заводу до АРМА, проте агентство не змогло взяти підприємство під контроль.
Миколаївський глиноземний завод є найбільшим в Україні та одним із ключових підприємств кольорової металургії в Європі. У зв’язку з його діяльністю планується зведення нового сховища для відходів від перероблення бокситів і виробництва глинозему – червоного шламу – неподалік Миколаєва.
У березні 2024 року Миколаївський глиноземний завод перейшов у власність Фонду державного майна України. Раніше його корпоративні права належали компаніям "Алюміній України" (13,96%) та "Гуардон Україна" (86,04%), проте вони були виключені зі списку засновників. Нині контроль над підприємством здійснюють чотири компанії: "Охорона МГЗ", "Харчовик», Миколаївський місцевий благодійний фонд "Центр соціальних програм" та "Металург-МГЗ". За підсумками 2023 року завод отримав дохід у розмірі 18,5 мільйона гривень.
У червні 2023 року Вищий антикорупційний суд остаточно конфіскував завод у російського олігарха Олега Дерипаски. За матеріалами СБУ та ДБР Україна націоналізувала підприємства, що належали підсанкційному бізнесмену, на загальну суму 10 мільярдів гривень. Слідство встановило, що у 2000 році завод був приватизований холдингом олігарха — одним із найбільших світових виробників алюмінію. Ця група компаній досі постачає продукцію для військово-промислового комплексу рф, зокрема для виробництва ракетних комплексів та іншої зброї.
Наприкінці січня 2025 року СБУ заблокувала постачання стратегічної сировини до військової промисловості рф. Суд наклав арешт на понад 2 мільярди гривень сировини, що належала Дерипасці. Виявлено, що ця продукція призначалася для російських заводів "Русал", які виготовляють компоненти для балістичних ракет "Іскандер", бойових дронів та радіолокаційних систем.