Меню
Соціальні мережі
21 квітня 2025 р. 09:07
На Миколаївщині використовували фіктивні фірми для відмивання грошей
This article also available in English697
ФОТО: Global Investigative Journalism Network
Підприємство з Південноукраїнська підозрюють у використанні фіктивних фірм для ухилення від податків і відмивання грошей. Суд надав дозвіл слідчим на тимчасовий доступ до речей і документів за фактами фінансових махінацій, до яких причетні посадовці одного з місцевих акціонерних товариств.
Про це свідчить ухвала Південноукраїнського суду.
За даними слідства, у 2015–2016 роках невстановлені особи, діючи у змові з керівництвом ПАТ, організували схему фіктивних безтоварних операцій із низкою підприємств, створених спеціально для прикриття протиправної діяльності. Через договори з постачання нібито гірської маси та щебеню, підприємство незаконно формувало податковий кредит і ухилялося від сплати ПДВ.
Учасники схеми, зокрема представник так званого "конвертаційно-легалізаційного центру", виводили кошти у готівку й доставляли їх керівництву товариства. Під час слідчих дій правоохоронці вилучили майже 6 мільйонів гривень, які, за версією слідства, були переведені у готівку для подальшого привласнення.
Правоохоронці встановили, що низка фіктивних підприємств перебували під контролем фактичного керівника ПАТ, який формально обіймав посаду голови наглядової ради.
У 2017 році підприємство змінило свою юридичну форму — стало приватним акціонерним товариством замість публічного. Цю зміну слідчі вважають спробою замести сліди після фінансових махінацій.
Податкова перевірка виявила, що у 2016 році підприємство штучно завищило податковий кредит майже на 4,8 мільйона гривень. Його співробітники нібито купували товари та послуги у фірм, які мають ознаки фіктивності — фактично вони існували лише "на папері". Податкова звітність цих контрагентів виявилась недійсною, а самі операції — вигаданими.
Слідство вважає, що таким чином компанія намагалася зменшити розмір податків, які мала б сплатити до бюджету. Аби підтвердити або спростувати ці факти, слідчі звернулися до суду з проханням надати доступ до документів підприємства. Суд клопотання задовольнив. Якщо документи не нададуть добровільно, слідчі отримають дозвіл на обшук.
Розслідування триває за статтями щодо фіктивного підприємництва, легалізації коштів, ухилення від податків і розкрадання майна в особливо великих розмірах.
Також підприємець з Миколаївщини ухилявся від сплати податків протягом чотирьох років, приховавши понад 35 мільйонів гривень доходу. За даними слідства, він зареєстрував свій бізнес як допоміжну діяльність у рослинництві, але насправді займався купівлею-продажем сільськогосподарської продукції, щебеню, піску та наданням транспортних послуг, використовуючи власний автопарк.
У лютому Миколаївський суд не знайшов підстав для затримання підозрюваної у справі про ухилення від сплати податків при експорті сільгосппродукції. Загальна сума збитків у справі склала майже 2 мільярди гривень. У 2022 році підозрювана, бувши директором товариства, експортувала сільськогосподарську продукцію, ухиляючись від податків.
Нещодавно суд в Миколаївській області ухвалив арешт майна, зокрема коштів та сільськогосподарської техніки, яку, ймовірно, було вивезено з підприємства незаконно.