Меню
Соціальні мережі
05 лютого 2025 р. 16:57
Художник з Херсона привіз виставку до Тарту: шлях картин крізь війну
448
Фото: Facebook Констянтин Терещенко
У малому залі Тартуського дому мистецтв відкрилася унікальна виставка графічних робіт херсонського художника Костянтина Терещенка – "Цивілізація "Я". Ця серія, створена в 2017–2022 роках, пройшла довгий і непростий шлях, щоб дістатися до Естонії – вона була вивезена з України.
Як повідомляє естонське видання err.ee. історія її появи в Тарту розпочалася ще у 2022 році, коли куратор виставки Вікторія Березіна дала інтерв'ю про херсонських митців. Це зацікавило місцевого колекціонера, який придбав одну з робіт – "Священний колодязь". Саме ця покупка стала порятунком для родини Терещенка: у березні 2022 року, під обстрілами та в окупації, у нього народилася донька Дуся. Завдяки фінансовій підтримці від продажу картини художник із сім’єю зміг евакуюватися до Швеції.
Зрештою, наприкінці 2023 року всі роботи з серії вдалося вивезти з Херсона. Вони пройшли шлях через Київ і Швецію, а тепер дісталися до Тарту. Щоб зберегти графіку під час евакуації, її скрутили в каналізаційну трубу, проклавши між малюнками папір, і надійно зафіксували.
Стилістично роботи Терещенка належать до магічного реалізму та досліджують глибокі питання про ідентичність та сенс буття. Центральне місце в експозиції займає картина "Ілюмінація" (2017), яку автор називає вершиною свого творчого стилю та відображенням найкращого періоду в житті.
Виставка буде відкрита в Тартуському домі мистецтв до 2 березня.
Тим часом співробітники Херсонського художнього музею продовжують ідентифікувати твори мистецтва, викрадені під час російської окупації. Нещодавно на світлину потрапила картина видатного художника Михайла Андрієнка-Нечитайла "Пейзаж Парижа", яка опинилася в Центральному музеї Тавриди в окупованому Сімферополі.
За даними Херсонського художнього музею, російськими загарбниками було вкрадено понад 10 тисяч музейних предметів. Серед вкраденого не тільки картини, а й графічні твори та 12 скульптур — майоліка Михайла Врубеля.
Крім того, у музеї підрахували, що з їхньої колекції окупанти вивезли понад 10 картин, головними героями яких є діти.
Також окупанти вкрали картину художника Григорія Меліхова під назвою "Музичний ранок", яка написана олією на полотні у 1981 році та інші.