Меню
Соціальні мережі
09 травня 2025 р. 12:23
Марк Твен, бандити й торгівля: історик розповів про суперечливий образ Одеси
This article also available in English657
Чим була Одеса у XIX столітті та якою залишається сьогодні? Історик та письменник Ігор Стамбол називає це місто торговим, невпорядкованим і водночас впізнаваним у світі брендом.
В інтерв’ю для Інтенту дослідник розмірковує про те, чому образ міста, попри романтизацію, залишається суперечливим.
"В XIX столітті це місто точно морське. Це точно про різні національності, але об'єднані одною метою. Не культурою, а об'єднані торгівлею, об'єднані вигодою грошовою", — розповідає Стамбол.
За словами історика, зростання Одеси було шаленим — завдяки морському порту, зручному розташуванню та торгівлі. Але саме це стало причиною того, що місто було хаотичним, а іноді й небезпечним: "Шалене економічне зростання — це прекрасно. Але буває так, що не встигаєш за цим усім, тому якраз і бандитська... Бо не все це можна було контролювати".
Стамбол також розповів цікавий історичний епізод, пов’язаний із Марком Твеном. Мовляв, американський письменник під час круїзу випадково потрапив до Одеси — не планував, але судно зупинилося саме тут. За припущеннями, саме тут він міг побачити образ волоцюги, який пізніше втілився в образі Гекльбері Фінна.
"І це дуже цікаво. Насправді каже про нашу включеність. Одеса все одно відома. Це її щастя і це її прокляття", — наголосив історик.
Втім, сьогоднішні спроби репрезентувати Одесу у світі як місто з виключно мультикультурним іміджем, за його словами, часто спотворюють реальність і можуть навіть шкодити.
"Вони або хочуть мультикультурність, не помічаючи українців. А чому важливо повертатися в український контекст? Тому що будь-який інший нас не захистить. Тільки український контекст нас захистить. Тільки якщо ми тут будемо будувати сильну ідентичність, ніякий московит. не захоче сюди прийти, бо він буде знати, що тут йому не раді", - пояснив історик.
Стамбол зазначив, що Одеса й досі зберігає риси міста, яке живе торгівлею, де головне — можливість заробити. Ця гендельна сутність прослідковується і в побуті, і в міській комунікації: "Образ міста, я б сказав, що трохи невпорядковане, точно орієнтоване на торгівлю, на гендель чи хендл, навіть не промисло, на те, щоб заробити… навіть сьогодні, якщо порівнювати з іншими містами України, то мені здається, ця така традиція, вона тут збереглася".
Він також згадав, як характер Одеси відчувається навіть через покупки в інтернеті. Замовлення з Одеси, за його словами, часто має свою специфіку — у манері спілкування, якості товару й підході до клієнта: "Ця специфіка не завжди приємна... І про маркетинг, і про манеру спілкування. Так, як це сьогодні модно, дотримуватися всіх прав, кордонів, — це ще не зовсім тут".
Історик вважає, що нинішній етап української історії — це період непевності, що також накладає відбиток на Одесу. Сьогодні, на його думку, бандитська складова в образі міста зменшилася, але водночас з’явилося інше джерело тривожності.
"Багато зброї на руках, багато незрозумілих людей, які розв'язують певні питання", - додав він.