Меню
Соціальні мережі
05 травня 2025 р. 17:26
Викрадені 10 тисяч експонатів Херсонського музею вивезли до Криму
This article also available in English424
ФОТО: Херсонський Художній Музей
У Центральному музеї Тавриди в окупованому Криму досі незаконно зберігається щонайменше 10 тисяч творів мистецтва, викрадених із Херсонського художнього музею. Директор установи вперше офіційно підтвердив це російським ЗМІ, однак повний обсяг викраденого лишається невідомим.
Про це повідомила пресслужба Херсонського Художнього Музею.
Окупаційна влада досі утримує понад 10 тисяч творів мистецтва, вивезених із Херсонського художнього музею імені Олексія Шовкуненка у 2022 році. Вони незаконно зберігаються у Центральному музеї Тавриди в окупованому Криму.
Як зазначили у пресслужбі, понад рік директор цього закладу Андрій Мальгін не коментував долю колекції, яку під виглядом фальшивої евакуації вивезли з Херсона. Але днями він визнав у коментарі пропагандистському агентству ТАСС: частина херсонських експонатів справді перебуває у підпорядкованому йому музеї. За його словами, це приблизно 10 тисяч предметів.
Втім, ще у 2022 році Херсонський художній музей повідомляв про понад 10 тисяч викрадених одиниць. Це ставить під сумнів обсяг збереженого, адже частина культурних цінностей могла взагалі не потрапити до сімферопольського музею.
Мальгін також зазначив, що колекцію не виставляють для огляду нібито через брак майданчиків і юридичні обмеження, але запевнив у створенні умов зберігання та контакті з колегами з Херсона.
Музейники наголосили, що переміщення та зберігання музейних цінностей без згоди законного власника є порушенням норм міжнародного права, зокрема Гаазької конвенції 1954 року, та українського законодавства.
У лютому Президент України Володимир Зеленський підписав указ про санкції проти кримських музеїв, куди окупанти вивезли експонати з Херсона. Безстрокові обмеження стосуються Херсонесу Таврійського та Центрального музею Тавриди, куди перевезли картини й артефакти з херсонських музеїв.
Також журналісти встановили особи чотирьох фігурантів викрадення культурних цінностей восени 2022 року — це російський офіцер Дмитро Ліпов і троє чиновників з окупованого Криму. Крім того, Міністерство юстиції звернулося до ВАКС із позовом про конфіскацію активів Тетяни Братченко — колишньої очільниці Херсонського краєзнавчого музею, яка під час окупації співпрацювала з загарбниками.