Меню
Соціальні мережі
21 квітня 2025 р. 08:26
В окупованому Криму за шпигунство звинуватили 92 українців
This article also available in English657
ФОТО: BBC
У Криму щонайменше 92 українці перебувають за ґратами за звинуваченнями у "шпигунстві" та "диверсіях". Правозахисники фіксують тортури, психологічний тиск і використання постановочних відео з "зізнаннями".
Про це повідомила Кримська правозахисна група у своєму моніторинговому огляді щодо ситуації з правами людини на півострові.
Станом на квітень 2025 року щонайменше 92 українці перебувають у тюрмах на території тимчасово окупованого Криму — їх звинувачують у "підготовці диверсій" та "шпигунстві".
Серед ув’язнених — як затримані безпосередньо в Криму з 2014 року, так і щонайменше 33 особи, яких викрали в Херсонській та Запорізькій областях після повномасштабного вторгнення та вивезли до кримських СІЗО.
Правозахисники наголосили: у подібних справах фсб рф часто інкримінує людям підготовку диверсій, зберігання зброї чи шпигунство. Під час слідства фіксують використання тортур, психологічного тиску, порушення презумпції невинуватості. А "зізнання" затриманих поширюють у вигляді постановочних відео через російські ЗМІ.
Упродовж перших трьох місяців 2025 року в тимчасово окупованому Криму зафіксували щонайменше 13 обшуків, із них 7 — у представників кримськотатарської спільноти. Силовики росії найчастіше затримують місцевих жителів, зокрема кримських татар, за звинуваченнями у "дискредитації армії рф".
У справах про нібито шпигунів та диверсантів, які фабрикують проти українських журналістів та активістів, Кримська правозахисна група майже в усіх випадках зафіксувала тортури. Зараз таких справ налічується 82.
Також у Криму зросла кількість насильницьких зникнень, які окупаційна влада виправдовує боротьбою з "дискредитацією зс рф", хоча насправді суди просто штампують переслідування. З березня 2022 року щонайменше 1 126 осіб стали жертвами цієї політики, і ця цифра продовжує зростати.
В Офісі президента України нещодавно попередили: визнання Криму російським матиме серйозні наслідки для глобальної безпеки, адже може зруйнувати міжнародне право та підірвати систему ядерного роззброєння.