Меню
Соціальні мережі

29 квітня 2025 р. 21:01

Без підтримки не виживуть: про медіа, які перемістилися з Криму

This article also available in English

427

Фото: представництво президента України в АР Крим

Фото: представництво президента України в АР Крим

Переміщені з Криму медіа, які продовжують працювати на материковій частині України, ведуть невидиму, але важливу боротьбу за правду — попри втрату офісів, техніки й частини аудиторії. Їхня місія — зберігати Крим в українському інформаційному полі та протистояти російській пропаганді.

Про це в інтерв’ю АрміяInform розповів Володимир Ляшенко, представник Нацради з питань телебачення і радіомовлення в Автономній Республіці Крим.

За його словами, частина телеканалів і редакцій, які свого часу були евакуйовані з окупованого півострова, досі тримаються на плаву — зокрема, кримськотатарський телеканал АТР, "Чорноморська ТРК" та дитячий канал "Ляле".

Утім, ситуація з радіомовленням — критична. Обидва кримськотатарські радіо — "Мейдан" та "Хаят" — припинили мовлення. "Радіо Мейдан" закрилося 2022 року після захоплення окупантами передавача, що транслював сигнал на Крим та Херсонщину. "Хаят" зник ще раніше — у 2018 році.

Натомість з’явилися нові онлайн-медіа, що спеціалізуються на кримській тематиці. Серед них — "Голос Криму", громадське радіо "Джемат" і "Кримський голос", а також агенція "QIRIM" ("Кримські новини"), яка переїхала з півострова, а у 2024 році зареєструвалася як онлайн-видання з новим власником.

Ляшенко наголосив, що після скасування програми підтримки з боку Міністерства з питань реінтеграції переміщені медіа опинилися на межі виживання. Без фінансування вони можуть остаточно зникнути. 

"Це не такі великі гроші в рамках держави, але вони допоможуть переміщеним медіа вижити і давати кримцям необхідну інформацію, щоб вони розуміли – держава Україна пам'ятає про них", – сказав він.

Тим часом російська пропаганда на півострові посилюється. За словами Ляшенка, до 2022 року окупаційна влада намагалася створити ілюзію інформаційного плюралізму — зокрема, випускала україномовні газети та журнали з незначним накладом. Однак після повномасштабного вторгнення все це зникло. Єдиний залишений україномовний журнал перетворився на відвертий рупор пропаганди. Експерт звернув увагу, що від матеріалів про українських класиків там не залишилося й сліду, натомість домінують антиукраїнські наративи.

Як зазначив Ляшенко на доданок, без незалежних медіа, які фокусуються на Кримі, держава ризикує втратити вплив на інформаційне поле півострова, а його мешканці залишаться наодинці з ворожою пропагандою.

 

Ірина Глухова

Поділитися