Меню
Соціальні мережі
18 травня 2025 р. 08:29
У Києві вшанують жертв геноциду та проведуть виставку до Дня пам’яті кримських татар
This article also available in English471
ФОТО: Міністерство культури та стратегічної комунікації України
У Києві 18 травня діятиме простір пам’яті та підтримки, присвячений до Дня вшанування жертв геноциду кримськотатарського народу. У програмі — виставка, листи солідарності політв’язням і запалення свічок у формі Криму та тамги як символ незламності.
Про це повідомила пресслужба Представництва президента України в Криму.
З 14:00 до 20:00 біля Меморіалу жертв геноциду відбуватимуться події, покликані нагадати про трагедію депортації та підтримати тих, хто досі страждає від окупації.
Зокрема, всі охочі зможуть написати "Лист до вільного Криму" — слова підтримки кримським політв’язням, яких Росія переслідує за їхню проукраїнську позицію та кримськотатарську ідентичність. Також біля меморіалу діє інформаційна інсталяція — виставка, що розповідає про геноцид кримськотатарського народу та їхнє повернення на рідну землю. Вона охоплює трагічні події депортації 1944 року, боротьбу за право жити в Криму, незламність кількох поколінь, а також показує історію колоніального підкорення півострова — від анексії Кримського ханату у 1783 році до радянської депортації та сучасної окупації, яка триває з 2014-го.
О 20:30 відбудеться символічна акція — учасники запалять свічки у формі Кримського півострова та кримськотатарської тамги.
Полум’я кожної свічки промовляє: “Ми пам’ятаємо. Ми поруч. Крим буде вільним”, — зазначили організатори.
До Дня пам’яті по всій Україні розмістили понад 7 тисяч бігбордів та 149 сітілайтів. Пам’ятні акції також пройдуть за кордоном — у Туреччині, Польщі, Німеччині, Чехії, Латвії, Литві, Канаді та США.
Також минулої неділі, 12 травня, на Хрещатику біля Головпоштамту відкрили вуличну виставку "QIRIM IÇÜN/Заради Криму", присвячену Дню пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, який відзначають 18 травня.
Експозиція розповідає про історію кримськотатарського народу, що пережив анексію 1783 року, колонізацію, депортацію 1944-го і сучасну окупацію, зберігши при цьому свою культуру, ідентичність і політичний голос.
А 8 травня в Державній архітектурно-будівельній бібліотеці ім. В. Г. Заболотного в Києві провели подію "Де цвіте гіркий мигдаль…" — захід до Дня памʼяті жертв геноциду, який об’єднав науковців, митців, тематичну виставку та театралізовану постановку. Очима дітей вони передали трагедію депортації 1944 року, переплітаючи її з подіями сучасної війни.