Меню
Соціальні мережі
16 травня 2025 р. 18:23
Одеса святкує 610 День народження
This article also available in English307
Геннадій Ладиженський "Фортеця Хаджибей"
Одеса ще сперечається, але вже інакше рахує роки свого існування. Містяни та гості готуються до фестивалю, присвяченого до 610-річчя першої письмової згадки про Коцюбіїв — поселення, з якого й почалася історія Одеси. У центрі уваги — не лише свято, а й питання спадщини, прозорості влади та публічності депутатів.
Акцент тижня: Скільки років Одесі
У своїй книзі (мовою оригіналу) "Первое тридцатилетие истории Одессы" історик та статистик Аполлон Скальковський висловив думку, що "засновницею" міста була імператриця Катерина II, яка 27 травня 1794 року видала наказ про заснування порту у Гаджибеї, що вже існував. А початком літочислення міста він вважав 22 серпня, тобто 2 вересня за новим календарем.
Документа про заснування саме Одеси або перейменування вже існуючого містечка на Одесу немає.
Доктор історичних наук, професор ОНУ ім. Мечникова Тарас Гончарук переконаний, що Одеса має святкувати понад 600 років. Таку тезу у 1991 році висунув одеський історик Олександр Болдирєв. Він пояснив це першою історичною згадкою про місто – Коцюбіїв.
19 травня 1415 року – день першої писемної згадки польським істориком Яном Длугошем порту Кочубіїв, який існував на місці сучасної Одеси. Його 12-томна праця латиною "Історія Польщі" була написана в середині 15 століття і видана друком в 1614 році.
Фестиваль під назвою "Одесі 610" триватиме в місті п'ять днів: з 17 по 21 травня у виставковому просторі Національної спілки художників України на вулиці Торговій.
Торік виставка картин одеських художників присвячена історії міста та написаних до 600-річчя першої письмової згадки про Кочубіїв, який згодом став Хаджибеєм та був перейменований Катериною II в Одесу відбувалася в Одеському літературному музеї 18 та 19 травня.
Позачергова сесія Одеської міської ради
Фото: Інтент/Наталя Довбиш
В порядку денному було чотири питання:
- Про внесення змін до Міської цільової програми "Незламна Одеса" на 2024 – 2026 роки, затвердженої рішенням Одеської міської ради від 24 квітня 2024 року № 2021-VІІІ.
- Про внесення змін до рішення Одеської міської ради від 04 грудня 2024 року № 2578-VIII "Про бюджет Одеської міської територіальної громади на 2025 рік".
- Про надання доручення Комунальному підприємству "Теплопостачання міста Одеси" на виконання функцій замовника будівництва об’єктів комунальної власності територіальної громади міста Одеси, переданих йому від імені Одеської міської ради.
- Про внесення змін до Міської цільової програми "Безбар’єрна Одеса" на 2023 – 2025 роки, затвердженої рішенням Одеської міської ради від 03 травня 2023 року № 1142-VIIІ.
Захід пройшов без несподіванок, усі чотири пункти ухвалено. Найбільше часу зайняло обговорення пункту про безбар'єрну Одесу. Геннадій Труханов за відсутності Олени Китайської дозволив собі досхочу попіаритися на темі.
Аналіз декларацій триває
Андрій Розов. Фото: Одеська міська рада
- Експерти всеукраїнської громадської кампанії "Атестація депутатів місцевих рад" проаналізували декларації депутатів Одеської міської ради за 2021–2024 роки.
- Згідно з даними з Єдиного державного реєстру декларацій, депутати та члени їхніх родин у 2024 році задекларували готівкових коштів на 1 мільярд гривень, а ще 129,9 мільйонів гривень — на банківських рахунках.
- Абсолютним лідером за доходами стала родина Вадима Мороховського: 97,8 мільйона гривень. Сам депутат задекларував 49,3 мільйона гривень зарплати як голова правління ПАТ "Банк Восток", 10,5 мільйона гривень відсотків та 3,9 мільйона гривень гонорарів. Його дружина також отримує доходи в Україні та дивіденди від компанії в Естонії.
- На другому місці — Петро Обухов, який задекларував 23,7 мільйона гривень, із яких 10,2 млн — дивіденди від СВК "Дружба народів".
Інфографіка: "Атестація депутатів місцевих рад"
До п’ятірки також увійшли:
- Юрій Шумахер разом із родиною задекларував дохід у розмірі 18,1 млн грн за 2024 рік. Значну частину цієї суми — 8,2 мільйона гривень — склали надходження від підприємницької діяльності самого депутата, а також його заробітна плата у приватних компаніях ПП "Торгівельно-дистриб’юторська компанія С і С" та ТОВ "Ростдорстрой". Дохід дружини також сформувався шляхом бізнесової діяльності.
- Сім’я Олексія Потапського задекларувала 17,7 мільйона гривень доходу за 2024 рік. З цієї суми 5,8 мільйона гривень надійшли від підприємницької діяльності депутата, ще 10,1 мільйона гривень — у вигляді дивідендів від СВК "Дружба народів". Крім того, дружина отримала 1,2 мільйона гривень як грошовий подарунок. У її доходах також надходження від незалежної професійної діяльності та продажу рухомого майна.
- Родина Андрія Кісловського, яка посіла п’яте місце за розміром доходів, задекларувала 15,9 мільйона гривень. Основним джерелом прибутків сім’ї виступає підприємницька діяльність. Депутат отримував зарплату у компаніях ТОВ "Нерум" і ТОВ "Дельфінарій НЕМО".
- Серед "нульових" — родина Володимира Іванова, а також депутати Жукова, Корнієнко та Саутьонков, які не задекларували жодної гривні доходу.
- Окремо виділяється депутат Нікіта Авдєєв, який спершу подав декларацію з 2 гривнями доходу, а згодом — виправлену: вже на 8,9 мільйона гривень, отриманих із компаній, пов’язаних з енергетикою.
- 16 травня стало відомо, що у декларації директора департаменту економічного розвитку Одеської міської ради Андрія Розова знайшли недостовірних даних на 6,2 мільйона гривень. НАЗК перевірили декларацію посадовця за 2022 рік та дійшло висновку, що Розов не вказав у документі майно на цю суму.
В Одесі розгорнули великий прапор України у Всесвітній день вишиванки
Фото: Інтент/Олексій Кравчук
- 15 травня одесити вбралися у вишиті сорочки та сукні й вийшли на вулиці міста, щоб відзначити День вишиванки, який святкують щороку у третій четвер травня.
- Як повідомив кореспондент Інтента, біля сотні людей зібралися на Європейській площі, де влаштували фотосесію в національному вбранні. Після цього учасники вирушили ходою. Їх маршрут пролягав від Європейської площі до пам’ятника Дюку, далі — Приморським бульваром до будівлі міської ради. Потім учасники піднялися до Оперного театру, пройшли вулицями Європейською та Дерибасівською. Там знову фотографувалися, а згодом отримали великий український прапор, який розгорнули та понесли Дерибасівською до Міського саду.